Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Son Yeniçeri

Son Yeniçeri

Son Yeniçeri

9/10 - 18 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Everest Yayınları , Roman Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Tarihçi kimliği ve Alevilik üstüne yaptığı kapsamlı araştırmalarla tanındığı kadar, romancılığıyla da büyük beğeni toplayan Reha Çamuroğlu'nun, çok konuşulan romanı Son Yeniçeri de Everest Yayınları'nda.

Son Yeniçeri, on sekizinci yüzyıl İstanbul'unun romanı. Rus asıllı Petru'nun Sarı Abdullah'a dönüşüm süreci, dönemin İstanbul ve Osmanlı İmparatorluğu yaşamının en ilginç dönemlerinden biriyle çakışmaktadır.
Son Yeniçeri, savaşların, seferberliklerin, mürşitlerin, müritlerin İstanbul'unun ve yeniçeri döneminin kapanışın ı anlatıyor.
"Rivayete göre Sultan Selim, yeniçerinin Kabakçı'yı desteklediğini öğrenince yüzünü ulemaya dönmüş, onlar da suskunlukla cevap verdiğinde yalnız kaldığını anlamıştı. Bu belki Memaliki Osmaniye'de böyle değildi ama İslambul'da kesinkes böyleydi."
.


İnce Kapak:

Baskı Yılı: 2008


Cep Boy:

Sayfa Sayısı: 436

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Sayfa Sayısı : 0

İlk Baskı Yılı : 2000

Dil : Türkçe

ISBN: 9789752892477


Yorumlar (5)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Akıcı ve lezzetli

Bence yazarın en okunası ve güzel romanı, hem film gibi akıcı hem de satır aralarında verdiği bilgiler ve güzel diliyle lezzetli.

Reha Çamuroğlu

Büyük bir keyif alarak okudum. Yeniçeriler hakkında şimdiye dek bilmediğim ne çok şey olduğunu üzülerek farkettim. Çok akıcı bir dille yazılmış. Tarihi gerçekleri çok başarılı bir şekilde sıkmadan akıcı bir dille romanlaştırarak okuyucunun aklına sokuyor.

Farklı Bir Yön

Tarih kitaplarından okuduğumuz, en iyi ezberlediğimiz konulardan birine resmi tarihin dışında bir bakış açısı.  Yeniçeriler onca sene Osmanlıyı canları pahasına korudular, durup dururken devlet düşmanı oldukları düşünülemezdi.
Kurumlar da canlılar gibi doğar, büyür, ve ihtiyarlayıp ölürler. Onlar da ölüme karşı direnirler, ama yaşamın şartları hayatını devam ettirmesine izin vermiyorsa er ya da geç bu ölüm gerçekleşir.
Yazar yeniçerilerin yaşadığı bu acılı ve sancılı dönemi detayları ile farklı kahramanların bakış açısından çok güzel anlatmış kitabında.
Tarihi sevdiren bir roman!