Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Son Hazaryalı

Son Hazaryalı

Son Hazaryalı

7/10 - 12 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

İnkılap Kitabevi , Tarihi Roman Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Arthur Koestler'in, Orta Avrupa Yahudilerinin ırk olarak 8. yüzyılın ortalarına doğru Yahudilik dinine geçen Hazaryalılara dayandığını ve Hitler'in gerçekte Yahudi soykırımı değil, farkına varmadan Türk soykırımı yaptığını ileri süren incelemesi, son otuz yılın en fırtınalı tezlerinden birisidir. Bu incelemeyi Türk Edebiyatına ilk kez böylesine kapsamlı bir şekilde yansıtan Cahit Ülkü, burdan yola çıkarak, Hazar Devleti'ni canlandırmak isteyen bir avuç Musevi Türk'ün Osmanlı Sarayı'na dek uzanan çarpıcı öyküsünü zengin bir dille gündeme getiriyor.

Bu konuda daha önce öne sürülmüş kanıtlara yenilerini ekleyen yazara göre, bu roman olmaksızın Osmanlı tarihine ilişkin karanlıkta kalmış birçok sorunun yanıtlanması da olanaksız. Ayrıca, "Osmanlı Hanedanı 20. yüzyılda mı, yoksa 16. yüzyılda mı sukut etti?", "Hürrem Sultan'ın gizli aşkı kimdi?", "Zamanın tarihçileri Selim II'nin babasına hiç benzemediğini neden vurgulayıp durdular?", "En yakın dostunu, oğullarını ve torunlarını gözünü kırpmadan ölüme gönderen Kanuni'yi Hürrem'in etkisinde bırakan gerçek nedenler nelerdi?" gibi şimdiye dek yanıtlanmamış soruların yanıtları da bu kitapta. Kısacası, Şamanizmden Yahudiliğin kökenlerine, Kanuni'nin dramatik aşkından Osmanlı İmparatorluğu'na kimliğini veren felsefeye dek geniş bir alanı kapsayan gündem belirleyici ve bir solukta okunabilecek sürükleyicilikte bir romanla karşı karşıyasınız...Sayfa Sayısı: 335

Baskı Yılı: 2003


Dili: Türkçe
Yayınevi: İnkılap Kitabevi

Sayfa Sayısı : 335

İlk Baskı Yılı : 2003

Dil : Türkçe

ISBN: 9789751020444


Yorumlar (2)

3. Selim değil 2. Selim

.... Hürrem Sultan´dan olma oğlu Sultan "3. Selim" değil, 2 Selim´dir.

Gerçekten İlginç

Hikaye işleyişi sürükleyici bir kitap. Okurken hiç sıkılmadım. Teorisi biraz zayıf kalsa da hikayesi kendine çekiyor insanı.