Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Sinemaskop Türkiye

Sinemaskop Türkiye

Sinemaskop Türkiye

Yayınevi :

NTV

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Sinemaskop Türkiye dizisindeki her bir fotoğrafın yoğunlaştırılmış, bir âna hapsedilmiş bir film olduğuna inanıyorum...

... Nuri Bilge, kamerasını eline aldığında dünya sessizce onun dramaturjisine boyun eğiyor. Bir sırrı büyütüp çığ gibi üstümüze yuvarlarken bakanlara, yani bize açıkça meydan okuyor.'

Yukarıdaki satırlar Yıldırım Türker'den bir alıntı. Türker'in Nuri Bilge Ceylan'ın fotoğraf kitabı için kaleme aldığı önsözden...

Sinemaskop Türkiye, Nuri Bilge Ceylan'ın çektiği fotoğraflardan oluşan çok özel bir kitap.

Sinemadan önce fotoğrafa ilgi duyan, lise yıllarında ve askerlik sonrası bu sanatla uğraşan Nuri Bilge Ceylan, makinesini uzun bir aranın ardından İklimler filmi öncesi eline alıyor.

Çoğunluğu, yönetmenin İklimler filmi için mekân arama çalışmaları sırasında çekilen bu fotoğraflar, Kasım 2006'da Selanik Film Festivali'nde sergilendi.

2003-2009 yılları arasında Türkiye'nin çeşitli yerlerinde çekilen bu 97 panoramik fotoğraf, Sinemaskop Türkiye / Turkey Cinemascpoe'ta bir araya geliyor.

Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde basılan kitap 1000 adetle sınırlandırılarak numaralandırıldı.Sayfa Sayısı: 212

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: NTV

İlk Baskı Yılı : 2009

Sayfa Sayısı : 212

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055813277


Yorumlar (10)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
pahalı ama...

eser pahalı evet ama bu durumu baskı kalitesinden kaynaklanıyor yüksek ihtimal. eseri dr da görmüştüm. baskısı cilti herşeyi çok kaliteli zaten böyle ürünlerin üretimi limitli olur. baskı sektörüne biraz baksanız bile eserin aslında pahalı olmadığını anlarsınız

Pahalı Falan Değil

Selim Beye ziyadesiyle katılıyorum. Gerçek sanatçıların ürettikleri eserlerin ederi para birimleriyle ölçülemez. Günümüzün her türlü görselliğe doymuş 'teknoloji şımarığı' toplumundan eserin fiyatını makul olarak görmelerini beklemek zor belki ama. Kişileri paragöz, yayıncıları soyguncu olarak nitelendirmeden önce 'gerçek' sanatçıların o yüce emeklerine saygı gösterilmeli diye düşünüyorum.

prestij kitapları

Dünyanın her yerinde, prestij kitabı adı altında çok pahalı "sanat eseri" niteliğinde eserler basılır. Kimi zaman satışa bile çıkmaz ve çok kısıtlı bir çevre içinde tüketilir.
Nuri Bilge Ceylan'ın büyük bir kıymet olduğu sanıyorum herkesin mutabık olduğu bir husustur.
Bu sebeple, eserlerinin bu nitelikte arz edilmiş olması kimseyi şaşırtmamalıdır.
Sanıyorum zaman içinde, daha ekonomik ebat ve fiyatla piyasaya arz edilecektir.
Ancak, mezkur eserin fiyatı ne yayımcının soygunculuğuna, ne de Ceylan'ın paragözlüğüne delil teşkil eder. (Ceylan'ın paragöz olmadığını filmlerinin gişesinden tahmin edebiliriz!)
Mesele, nitelikli, zamanla kıymetlenecek ve o sanatçıya layık bir nesneyi ortaya koymaktır.
Satın alamasak da, kütüphanelerde bu eserlerden faydalanabilir, keyfini sürebilriz.
İşlerin değeri veya kişilerin ahlakı cebimizdeki para ile mütaala edilemez kanaatindeyim.