Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sevgili Halil Kardeş

Sevgili Halil Kardeş

Sevgili Halil Kardeş

Köye Mektuplar

8/10 - 2 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Hazırlayan: Burak Fidan
Yayınevi :

Edebi Şeyler

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

"Bir gün altmışaltı oyununda yenilmişti. Çok öfkelendi. Yüzü kıpkırmızıydı ve avaz avaz bağırıyordu. Yenilgiyi kabullenemediğini söylediler sonradan köylüler. Kimse yanına sokulmuyordu. O sırada Lokal'e maliyeci Şerafettin girdi. On yıl önceki bir olayı bahane edip ona çattı ve bağırdı çağırdı. Yusuf Abi'nin öfkesi yatışınca ikisi altmışaltı oynamaya başladılar."

Yusuf Atılgan'ın Hacırahmanlı köyünden arkadaşı Halil Şahan'a 1980-1988 yılları arasında İstanbul'dan yazdığı mektuplar. Atılgan'a sevgisini hâlâ büyük bir bağlılıkla taşıyan ve Türk edebiyatının bu biricik yazarını "Ulysses'in baskıları arasındaki farkları saptayabilen bir köylü" olarak tanımlayan Halil Şahan'ın bu gizemli yazarı ve yapıtlarını açımlayan, daha iyi iz sürmemizi sağlayan önsözü. Halil Şahan'la yapılmış ve Yusuf Atılgan anekdotlarıyla dolu bir söyleşi.Yusuf Atılgan'ın köy hayatından fotoğraflar.

(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 112

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Edebi Şeyler

İlk Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 112

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055185244

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bu mektuplar ve anılar sayesinde, Yusuf Atılgan’ın eserlerindeki kurmaca ile gerçek arasındaki bağı görebiliyoruz. Anayurt Oteli’ndeki dava, Korkut’a Masal’ın Arnavut Mustafa’sı, Aylak Adam’ın Edebiyat Fakültesi… Çok sayıda önemli ve güzel ayrıntıyı barındıran mektuplar aracılığıyla Yusuf Atılgan okuyucusunu bir kez daha kendisine bağlıyor..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (1)

Keçiboynuzu tadında

Eser, yazarın az ve sade külliyatı ile paralellik gösteriyor. Maalesef kitapta yer alan mektuplar yazarın köyde ki arkadaşı Halil´e, köyde yaşayan annesi ile ilgilenmesini ve yazarın tarlalarında ki ürünler ile ilgili bilgi taleplerinden ibaret. Birbirinin aynısı mektuplar okurken keçiboynuzu tadı yaratıyor.  Kitabın tek artısı Halil´in yazdığı önsöz ve kendisi ile yapılan söyleşi. Mektuplardan bir beklentiniz olmasın. Keşke Halil´in de yazara yazdığı mektupların eserde yer alması imkanı olsa idi.