Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Seks ve Ceza

Seks ve Ceza

Seks ve Ceza

Arzuyu Yargılamanın Dört Bin Yıllık Tarihi

7/10 - 11 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Orhan Düz
Yayınevi :

Kolektif Kitap

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Yatak odasından mahkeme salonuna - seks hukukunun hayret verici tarihi...

Kraliyet metresleri, eşcinsel at arabası yarışçıları, ortaçağ travestileri, cadılar, keçi seviciler, rahibe fahişeler ve Londralı kiralık oğlanlar gibi aykırı oyuncuların renklendirdiği seks tarihinde bir çağ ve toplumda hoşgörülen davranışlar bir ötekinde en ağır şekilde cezalandırıldı. Ancak seks dürtüsü antik çağlardan beri kendini dizginlemeye çalışan her türlü girişime karşı koydu. Seks ve Ceza, dört bin yıllık cinsellik, din ve mülkiyet üçgeninin açılarının çok da değişmediğini gösteriyor bizlere.

"Elbette tecavüz, zina, ensest ve seks hukuku alanına giren diğer tüm meseleler insanlığın varoluşundan beri vuku bulmuştur. Değişen tek şey, insanların birbirlerinin bedenlerini kontrol etmek için kullandıkları yöntemler ve bu yöntemleri kullanma gerekçeleridir."

Eric Berkowitz Antik Mezopotamya'da zina yapan bir kadının kazığa oturtulmasından başlayıp 1895'te Oscar Wilde'ın "büyük ahlaksızlık" suçuyla hapis cezası aldığı döneme kadarki seks hukukunun uzun tarihini gözler önüne seriyor.

Seks ve Ceza, mahkeme tutanaklarıyla tarihi belgelerde yer alan gerçek insanların hayatlarından yola çıkarak insanlık tarihine ayna tutarken, insan ruhunun karanlık taraflarını ortaya çıkarıyor. Berkowitz zaman zaman tüyler ürperten, zaman zaman hayal gücünü zorlayan bir yolculuğa davet ediyor okurları.

"Seks ve Ceza, seks ve günah üzerine dudak uçuklatan bilgilerle dolu."
Guardian

"Ustalıkla yazılmış aydınlatıcı bir yapıt."
Literary Review


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 428

Baskı Yılı: 2015


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 400

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 428

Dil : Türkçe

ISBN: 9786056355981


Yorumlar (1)

Harika!

Okumayanlara - özellikle bu yaşadığımız tuhaf ve karanlık günlerde - kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitaptır! İlk çağlardan bu yana cinsellik ve -özellikle de kadınlara uygulanan- cezalar hakkında bir baş ucu eseri!
Yazım dili hafif ve rahat olduğu için de hiç zorlamadan, etrafına terimler saçmadan okunabiliyor.