Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Satranç

Satranç

Satranç

9/10 - 122 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: Ahmet Cemal
Yayınevi :

İş Bankası Kültür Yayınları , Modern Klasikler

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Stefan Zweig, çok geniş bir psikoloji birikimini eserlerinde bütünüyle kullanmış ender yazarlardandır. Onun dünya edebiyatında bir biyografi yazarı olarak kazandığı haklı ünün temelinde de bu özelliği, yani yazarlığının yanı sıra çok usta bir psikolog olması yatar.

Satranç, Zweig'ın psikolojik birikimini bütünüyle devreye soktuğu bir öyküdür ve bu öykünün baş kişileri, tamamen yazarın biyografilerinde ele aldığı kişileri işleyiş biçimiyle sergilenmiştir.

Zweig ölümünden hemen önce tamamladığı birkaç düzyazı metinden biri olan Satranç'ı kaleme aldığı sırada, karısı Lotte Zweig ile birlikte göç ettiği Brezilya'da yaşamaktaydı. Satranç'ta da, olay yeri olarak New York'dan Buenos Aires'e gitmekte olan bir yolcu gemisini seçmiştir. Bu gemide tamamen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi: yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B., öykünün aktörleridir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 77

Baskı Yılı: 2016


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 88

Baskı Yılı: 2012


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 60

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2012

Sayfa Sayısı : 77

Dil : Türkçe

ISBN: 9786053606116


Yorumlar (15)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Satranç

akıcı ve güzel bir kitap ...satranç oynama isteğini de doğuruyor.

Muhteşem

Zweig'in anlatımı, psikolojik tahlilleri çok başarılı. Bunun yanı sıra kitap çok akıcı ve sürükleyici de. Okuduktan sonra Zweig'in başarısına ağzım açık kaldı.

Stefan Zweig

Zweig okumamış kişi için şöyle denebilir: Mardin'i görmeyen nasıl dünyayı tanımıyorsa... Zweig'i okumayan da aslında hiç kitap okumamıştır.