Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Sandık Odası

Sandık Odası

Sandık Odası

8/10 - 9 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Çağdaş Türkçe Edebiyat Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

"Korku nedir bilmezdi. İşin sırrı da buydu zaten: Bilmemek. Gülmesi gerektiği zaman güler, çünkü gülmeyi bilirdi, ağlaması gerektiği zaman ağlar, çünkü ağlamayı bilirdi, coşması gerektiği zaman coşar, çünkü coşmayı bilirdi, ama korkması gerektiği zaman korkmazdı. Bilmezdi çünkü. Korkamazdı. Elinde değildi. Öyle bir duyuya sahip değildi. Bir körün göremediği, bir sağırın işitemediği, bir yatalağın yürüyemediği gibi bir şeydi bu onun için. Azası noksan sayılırdı bir bakıma. Bilmezdi korkmasını. Öyle ya, korkmasını bilen korkar. Bilmeyen ne yapsın?"

Sezgin Kaymaz'ın romanlarında karakterlerin, uzun sohbetlerin, sürprizli kurgunun, neşe ve hüznün oluşturduğu çalgı çengi havası, hikâyelerinde de oda müziği makamında tadılabiliyor. Onun has motifleri: fizikötesinin ürpertisi... zalim kaderlerle, ince kederlerle sınanan ruhlar... iyi insan cevherini ve yaşam muhabbetini illa bulup çıkartan romantizm... ve tabii kara olmaya meylettiğinde bile şen bir mizah... Bu motifleri, zaman zaman iç içe geçirerek, zaman zaman ayrı ayrı bezeyerek işleyen hikâyeler var Sandık Odası'nda. Türkçenin, gündelik dili edebiyata taşımaktaki en usta yazarı, tutkulu anlatışını, kısa mesafelerde de sürdürüyor!Sayfa Sayısı: 357

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2005

Sayfa Sayısı : 357

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750503436


Yorumlar (3)

Ben çok beğendim

2000 yılından beri beklemekten artık ümidimi kesmiştim. Eşimle sık sık konuşur eski kitaplarını anar olmuştuk. Son 2 senedir artık hepten ümitsizliğe kapılıp peşini bırakmışım ama İnternet'te google´a şöyle bir Sezgin Kaymaz yazıp ara deyince ne göreyim?.. İki kitap birden yazmış!.. Nasıl sevindim, anlatamam. O kadar özlemişim ki. Eşim Zindankale'ye başladı, ben de Sandık Odası'na. Ben çok beğendim ve bitirmek üzereyim. Şimdi bir an önce Zindankale'ye başlamak istiyorum. Sandık Odası da çok güzel. SEVGİLİ SEZGİN KAYMAZ ! HER 6 AYDA BİR YENİ KİTAP İSTİYORUZ!! KENDİNİ ÖZLETME.

Yerli Çehov geliyor

Aziz Nesin ve Sabahattin Ali birlikte yazmışlar sanki öyküleri. Nefis bir kitap. Romanlarını da sevmiştim ama romanlarından çok daha iyi bu kitabı. Fantastik, romantik, realist her konuda yetkin yazmış. Ancak, reçelcilik tabiriyle, biraz daha kaynatıp, suyunu çektirir, daha komprime hale getirirse, gerçekten "artık bizim de Çehov´umuz var" deriz. Romancılık alışkanlığı ile lafı biraz uzatmış. Öyküler daha kısalırsa, vurucu sonları ile çok çok başarılı olabilir. Türkçe´yi başarı ile kullanıyor, öykülerdeki karakterlerin çözümlemesi muhteşem. Kurgular nefis. Alıp götürüyor insanı. Sezgin Bey´den daha pek çok eser okumak isterim. Beynine, eline, kalemine sağlık. Son aylarda okuduğum en iyi, en sürükleyici kitap.

Bu sefer

Bu sefer dedim ki özellikle son romaları ile birlikte hayal kırıklığına uğradığım yazar doğru yolu bulmuş (estağfurullah tabii sadece daha uygun bir anlatım bulamadım) Romanları da -Davetsiz Misafir'den- sonrakiler gereksiz uzatılmış hikayeler gibi geldi. Ama hikaye kitabı olunca tamam dedim. Şu an kitabın yarısındayım, aslında bitirmeden bir şeyler yazmak doğru değil. Fakat şu ana kadar okuduğum hikayeleri dilim varmıyor ama beğenmedim. Sanki hedef enteresan sonlara sahip hikayeler yazmak ki hikayeler sanki diğer romalarından çalıntı duruyor. Gerçi bir hikayesinde Dean Koontz'a ve Stephen King'e yaptığı gönderme zekice olmuş; ne de olsa onlar ustaları. Bu arada Kaptanın Teknesi ve Lucy'i okumadım henüz. Ama hikayelerle beraber yazdıkları kısa da olsa yeterince kısa olmuyor galiba. Aynen bu yazı gibi:))))