Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


SabitFikir Sayı: 50

SabitFikir Sayı: 50

SabitFikir Sayı: 50

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

"Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, kadın-erkek eşitsizliği gibi sorunlar, son yıllara kadar ağırlıklı olarak odağa kadın konularak tartışıldı, incelendi, çözülmeye çalışıldı. Yakın zamanda ise bu konuların yeni bir odakta, sorunların faili olan erkekleri tartışma konusu yaparak incelendiğini görüyoruz."
SabitFikir dergisinin Nisan 2015 tarihli 50. sayısının dosya başlığı, "Edebiyatta Erkeklik Halleri"... Egem Atik dosya yazısında, erkeklik çalışmalarının da etkisiyle artık farklı erkeklik hallerinden söz edebildiğimizi hatırlatıp, "Peki, edebiyatta bu halleri farklı yazarlar, farklı dönemlerde, nasıl anlatıyorlar?" sorusuna yanıt arıyor:
"Erkekliğin tek bir hali, tek bir tanımı yok; kadınlara sahip çıkmaktan milletine sahip çıkmaya, askerlikten cinsel yetkinliğe kadar birçok farklı niteliği bünyesinde barındırabiliyor. Verili erkeklik tanımlarının dışına çıkarak eril iktidarı yitirmek, erkek karakterleri 'kadınsılaşma endişesi' ile, çaresizlikle, hatta ölümle karşı karşıya getirebiliyor. Sonuç olarak, edebiyat eserlerinde erkeklik hallerinin izini sürmek, metinleri daha önce düşünmediğimiz biçimde okumanın kapısını açıyor hiç kuşkusuz."
SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi Kararsız Okur infografiği de, her zamanki gibi, kapak konusunu destekliyor. Oylum Yılmaz'ın hazırladığı ve Sedat Girgin'in resimlediği Kararsız Okur, bu ay dilde ve edebiyatta erkeklik üzerinden cinsel kimlikler meselesine eğiliyor; erkeğin bir kahraman olarak yaratılmasını dert edinen, eleştiren hikayelerin peşine düşüyor.
Ayşe Çavdar ise bu sayıda, EdebiyatDışı'na İzmir Ekonomi Üniversitesi öğretim üyelerinden Olga Selin Hünler'i konuk ediyor; Hünler, erkeklerin bedenlerini yeterince "erkeksi" kılabilmek için, eskiden "kadınca" bulunan yöntemlere başvurduklarını anlatıyor.
SabitFikir'in bu sayısında şubat sonunda yitirdiğimiz Yaşar Kemal'i de özel bir sayfayla anıyoruz. Bu sayfada, nisan sayımıza yazılarıyla katkıda bulunan isimlerin altını çizdikleri Yaşar Kemal cümleleri sizleri bekliyor.

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için...
Gizem Koçak ise, Güncel sayfalarında yer alan "Türkiye'de E-kitap 5 Yaşında!" başlıklı yazısında; "E-kitap basılı kitabı öldürür mü?" tartışmalarını hatırlatarak, "Fotoğraf resim sanatını öldürdü mü; ya televizyon sinemayı, tiyatroyu? Öyleyse neden e-kitabın basılı kitabı öldüreceğini düşünelim?" diye soruyor.
İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası adlı romanının İlban Ertem imzalı çizgi roman uyarlamasını Nilay Kaya değerlendiriyor. "Sadece harikulade çizimlerin konuşmadığı, 'Osmanlı steampunk' türünü resimli roman geleneğinimize de aktaran bir eser var karşımızda."
SabitFikir'in bu sayısında ayrıca Ahmet Altan, Tom Robbins, Nurdan Gürbilek, Burhan Sönmez, Murat Özyaşar, Semih-Veysel Atayman, Alain Mabanckou, Jenni Fagan, Michael Pollan, David Vogel ve George Steiner'ın eserlerini güvenilir eleştirmenler Hayati Roman, Burcu Arman, Oylum Yılmaz, A. Ömer Türkeş, Burcu Bayer, Ali Bulunmaz, küçük İskender, Yankı Enki, Melisa Kesmez, Nazan Maksudyan ve Ceyhan Usanmaz yorumluyor.
Hilmi Tezgör de Müzik yazılarına, şiir ile şarkı sözü arasındaki sınırları ortadan kaldıran Leonard Cohen ile devam ediyor. Sevda Kitabı'nın şarkıya dönüşen ya da -henüz- dönüşmeyen şiirlerine bakarak bizi bu eşsiz simyaya tanık olmaya çağırıyor.
F. Cihan Akkartal, Televizyon yazısında, "İkinci Dünya Savaşı'nı mihver devletleri kazansaydı ne olurdu?" sorusu üzerine inşa edilmiş alternatif tarih romanları arasında, kendisine has bir yerde duran Yüksek Şatodaki Adam'ın dizi uyarlamasını inceliyor. Hasan Cömert ise Sinema yazısında, Türkiye tarihinin en zeki satirlerinden birini, Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına! adlı belgeseli ele alıyor.
Dünyadan sayfalarında Mert Tanaydın, Kazuo Ishiguro'nun Gömülü Dev adlı fantastik/mitik romanının yayınlanmasıyla başlayan, fantazyaya hevesin "düz" bir yazara mübah olup olmadığı tartışmalarını değerlendiriyor. Fisun Yalçınkaya ise Şehzade Yangını adlı çizgi roman vesilesiyle, sokaklarda yetişen, kadınları, çocukları, yeri gelince de can düşmanını kollayan Osmanlı kabadayılarının âlemine dalıyor.
SabitFikir'in kapak illüstrasyonu Erhan Cihangiroğlu'na ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil; iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda yetenekli ve genç çizerle de karşılaşıyor.
(Tanıtım Bülteninden)


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 64

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sabit Fikir Dergisi

İlk Baskı Yılı : 2015

Sayfa Sayısı : 60

Dil : Türkçe

ISBN: 2789786009893


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!