Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


SabitFikir Sayı: 33

SabitFikir Sayı: 33

SabitFikir Sayı: 33

Yazar:
Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Bugün tek bir sözcük çıksa ağzınızdan, kimliğinize dair bir şeyler söylenebilir hemen. Mesela "çapulcuyum" deseniz, olasılıklar vardır ya, kim olduğunuz az çok belli olur. Hele birkaç cümle daha kurarsanız, seçtiğiniz sözcükler, onları sıraya dizişiniz neredeyse ifşa eder sizi. Saklanmanız çok zor. Üstelik, bugün sizi "ifşa" edebilecek en küçük dil birimi, sözcükler değil, harfler. "Newroz" ya da belki de "walla" derken kullandığınız bir w, ya da isminizin önüne koyduğunuz bir TC hiç de az şey söylemez hakkınızda. Kısa vadede hakkımızda birçok şey bilen, uzun vadede ise daha çok şey söyleyen dil peki, bugünün Türkiye'sinde ne durumda? Ülkenin toplumsal borderline halinden nasibini almış mıdır?

Sabitfikir.com'un matbu versiyonu olan SabitFikir dergisinin kasım sayısının dosya konusunun başlığı "Kendi Türkçeni Tayin Hakkı." Süreyyya Evren, ağzımızdan çıkan her sözcüğü daha iyi okumak ve dilimizdeki tüm iktidarları tanımak için gerekli bir yazı yazdı bu ay; "Türkçenin halleri"ne değindi... Evren'in de söylediği gibi, "dil hakkında düşünme konusunda da ufkumuzun açıldığı bu dönemde yeni bir sözlük çalışması çıksın artık" umuduyla...

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi halini alan Kararsız Okur infografiği de, her zamanki gibi, kapak konusunu destekliyor. Dilin "nereye gittiği"ni bulmak için okları izlemek yeterli! Kararsız Okur'u her zamanki gibi Aysu Önen hazırladı ve Sedat Girgin resimledi. Melisa Kesmez de Savaş Kılıç ile yaptığı söyleşide bir ideolojik aygıt, bir iktidar silahı olarak dili konuştu ve kaçınılmaz olarak o dilin karşısına dikilen, son dönemde en çok sokakta üretilip sosyal medyada dolaşıma giren gündelik dili...

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için... Mert Tanaydın, Dünyadan sayfalarında, son dönemde hakkında birbiri ardına haberlerin çıkan bir kitabı, Salinger biyografisini ele alıyor. Ayça Örer'in yazısı ise, yıllar sonra yeniden bir televizyon dizisi olarak karşımıza çıkan Çalıkuşu hakkında. FikriSabit'in gündeminde de kitap fuarları yer alıyor.

Hakan Günday, Şebnem İşigüzel, Ahmet Ümit, Yekta Kopan, Nermin Yıldırım, Julian Barnes, Murat Belge, Stephen King, George Orwell, Junot Díaz, Selma Lønning Aarø ve Gökhan Yılmaz'ın yeni yayımlanan eserlerini güvenilir eleştirmenler Hasan Cömert, Nazan Maksudyan, Erol Üyepazarcı, Burcu Arman, A. Ömer Türkeş, Aysu Önen, Hayati Roman, Yankı Enki, Kaya Genç, Selçuk Uygur, Küçük İskender ve Burcu Bayer yorumluyor.

Ceyhan Usanmaz, Gölgede Kalanlar sayfalarında Türkçede filmleri kadar popüler olmayan James Bond kitaplarını hatırlatırken, Oylum Yılmaz da Şahane Bir Kitap olarak Suat Derviş'in Fosforlu Cevriye'sine değiniyor.

Orhan Cem Çetin, Keşfet bölümünde SabitFikir okurlarına kendi el yazısıyla Polisin Cep Kitabı'nı öneriyor. SabitFikir'in kapak illüstrasyonu Selçuk Ören'e ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil, iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda genç çizerle de karşılaşıyor.
(Tanıtım Bülteninden)


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 64

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sabit Fikir Dergisi

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 60

Dil : Türkçe

ISBN: 2789785959809


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!