Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


SabitFikir Sayı: 76

SabitFikir Sayı: 76

SabitFikir Sayı: 76

Yazar:
Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

SabitFikir’in Haziran 2017 tarihli 76. sayısında neler var?

Edebiyatçı mektupları aslında her dönem ilgi uyandıran bir tür. Ama özellikle son zamanlarda, edebiyatçı mektuplarının yayımında bir artış gözleniyor. Orhan Veli, Yusuf Atılgan, Vüs’at O. Bener, Ferit Edgü, Tezer Özlü, Leylâ Erbil, Erdal Öz gibi isimlerin mektuplarının neredeyse art arda yayımlanması, arşivlerin okurla ve araştırmacılarla paylaşılması müthiş bir hazine. Peki bu aynı zamanda mahrem bir dünyaya adım atmak mı demek oluyor? Edebiyatçıların eserlerini ortaya koymalarından yaşamalarının detaylarına kadar o kadar çok ayrıntı veriyorlar ki, mektupları mahrem bir şeye dokunur gibi değil de öğrenmek ve tanımak için okuyoruz sanki daha çok. Bir de e-postalar var tabii… İşte Seval Şahin de, SabitFikir’in Haziran 2017 tarihli 76. sayısında, şu soruyu sorarak başlıyor dosya yazısına: Edebiyatçı mektuplarını niçin okumalıyız?

 

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi KararsızOkur infografiği de, her zamanki gibi kapak konusunu destekliyor. Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur da yazarların kaleminden çıkan mektupların peşine düşüyor. Söyleşi sayfalarında ise Ece Karaağaç, pul koleksiyonculuğu geleneğinin temsilcilerinden Ahmet Faruk Kayral’ı konuk ediyor.

 

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için…

Güncel sayfalarında Zeynep Şen, yakın tarihli bir örnekten yola çıkarak edebiyat dünyasını yakından ilgilendiren davaları ele alırken; Dünyadan sayfalarında Mert Tanaydın Granta dergisinden “yazlık” bir okuma rehberi sunuyor okurlarına. ÇizgiRoman bölümünde Levent Cantek, Uçma Sanatı’nın hikayesini devam ettiren Kırık Kanat’ı incelerken; BaşkaDünyalar sayfalarında Yankı Enki, Prag’da, içi tuhaf harf ve şekillerle kaplı bir kitapla karşılaşan kahramanı takip ediyor. Sinema bölümünde Abbas Bozkurt aynı adlı kitaptan uyarlanan The Circle’ı mercek altına alırken, Ceyhan Usanmaz ise İkisiBirArada sayfalarında Stefan Zweig’ın yolculuklarına ortak ediyor okuru.

 

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca Laurie R. King, Aleksandr Puşkin, Tommi Kinnunen, Kobo Abe, Michel Tournier, Fred Uhlman, Mevsim Yenice, Mario Bellatin, Paolo Giardano ve H. G. Wells’in eserlerini güvenilir eleştirmenler Özge Uysal, Kansu Şarman, Can Semercioğlu, Gökçe Gündüç, Seda Ateş, Ali Bulunmaz, Burcu Bayer, Melisa Kesmez, Kahraman Çayırlı ve A. Ömer Türkeş yorumluyor.

 

2015 yılının en çok satan kitabı olmuştu Paula Hawkins’in Trendeki Kız romanı. Sinemaya da uyarlanmasıyla birlikte daha da geniş bir kitleye ulaşmış oldu. Şimdilerde Paula Hawkins yeni bir romanla karşımızda. Üstelik Karanlık Sular romanı, orijinali ile eşzamanlı olarak Türkçede de yayımlandı. Aysu Önen’in yazısı, hem “sağlam” bir eleştiri barındırıyor yeni roman hakkında hem de bir an önce okumak için meraklandırıyor...

 

KuşBakışı bölümünün bu ayki konuğu ise geçen yıla iki roman sığdıran ve şimdilerde yeni bir roman üzerinde çalışmakta olan Şebnem İşigüzel.

 

SabitFikir'in kapak illüstrasyonu Servet Kesmen’e ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil; iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda yetenekli ve genç çizerle de karşılaşıyor.

-Ayrıntılı bilgi için: sabitfikir.com-

(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 19x27

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Sayfa Sayısı : 64

Medya Cinsi : Ciltsiz

ISBN: 2789788610716


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!