Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Roverandom

Roverandom

Roverandom

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Bir varmış, bir yokmuş. Rover adında küçük bir köpek varmış. Hem yaşlı çok küçükmüş hem de boyu, yoksa hiç yaramazlık yapmazmış. Bahçede güneşin altında sarı topuyla oynarken pek mutluymuş, yoksa yaptığı şeyi asla yapmazmış.Sayfa Sayısı: 155

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

Sayfa Sayısı : 155

İlk Baskı Yılı : 2007

Dil : Türkçe

ISBN: 9789752733930

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fantastik Edebiyat: Kara deliğin içinde; küçük, oyuncu ışık toplarının peşinde...
Oylum Yılmaz

Fantastik edebiyata duyduğu ilgiyle Tzvetan Todorov’un “Fantastik” kitabını eline alanlar, kısa süre içinde ciddi bir hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Çünkü Todorov, yapısalcı bir yaklaşımla bu edebi türü incelerken, her şeyden öte onun alegorik ve şiirsel okumaya kapalı olduğunu belirler.  Ve türü ortaya koyan ilk eserleri ele alır: Maupassant’ın, Henry James’in, Hoffmann’ın öyküleri, Balzac, Nerval gibi yazarların bu türe giren romanlarıdır bunlar ve günümüzün fantastik anlatılarıyla hiç ilgileri yoktur.  Çalışmanın nihayetinde ise fantastik edebiyatın Kafka’yla birlikte bittiğini belirtir Todorov. Çünkü, fantastik anlatılar doğal bir olaydan yola çıkarak doğaüstüne varırken, Kafka (Dönüşüm’ü masaya yatırarak)doğaüstü bir olaydan yola çıkarak anlatı boyunca bu doğaüstü hali doğallaştırmışt.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (1)

Büyü çocukları etkiliyor.

Ben J. R. R. Tokien'i Hobbit ile tanımıştım yıllar yıllar önce. Ve onu çok sevmiştim. Sonra Yüzüklerin Efendisi ile çıktı karşıma ve hayranlığım arttı. Şimdi de Roverandom... Fakat Roverandom bir çocuk masalı olduğu için diğerlerinden çok farklı. Güzel... Çekici... Bir masal.

Yine de alıştığım Tolkien ifadesinden çok başka. Bir köpeğin başından geçen ilginç olayların anlatıldığı masalda, yine büyüyle karşılaşacaksınız.

Ben düşündüm de, sanırım her masalda büyü var. Neden? Ancak büyü mü verir ilginçliği acaba? Belki... Şu da bir gerçek büyü çocukları etkiliyor.