Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Prekarya - Yeni Tehlikeli Sınıf

Prekarya - Yeni Tehlikeli Sınıf

Prekarya - Yeni Tehlikeli Sınıf

9/10 - 3 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: Ergin Bulut
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Politika Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Prekarya… Bu "yeni" kelime, yeni zamanların toplumsal gerçekliğinin çarpıcı bir yüzünü tanımlıyor: Alabildiğine "esnekleşmiş" bir istihdam rejiminde sürekli değişen işlerde, adeta hep geçici bir statüde çalışanlar… Düzenli olarak düzensiz işlerde çalışanlar… Bütün dünyada giderek genişleyen bu kitleyi "çalışan yoksullar" veya "güvencesiz işçiler" diye tanımlayanlar da oldu. Guy Standing, prekaryayı teşhis edebilmek için onların kimliksizliğini göz önüne almak gerektiğine dikkat çekiyor: Bir geleceği olmayan ve "toplumsal hafızadan yoksun" işlerde çalışıyorlar… Guy Standing'in prekarya olgusu ve kavramı üzerine referans olan kitabı, "yeni tehlikeli sınıf" alt başlığını taşıyor. Birçok düşünür ve sosyal bilimci, prekaryayı zamanımızın proletaryası olarak tanımlıyor zira. En azından, günümüzde prekarya gerçekliğini ve kavramını hesaba katmadan işçi sınıfı, proletarya üzerine düşünmek mümkün değil.

Standing, "küreselleşmenin çocuğu" dediği prekarya olgusunun oluşumunu, dünyasını ve çelişkilerini büyük bir sarahatle tasvir ediyor kitabında. Prekaryanın iç ayrımlarını, tâbi olduğu sömürü mekanizmalarını zengin bir örnek dökümüne dayanarak inceliyor. Yeni bir emek hareketi için ipuçları çıkartmaya da yarayan bir analiz bu.Guy Standing, kullanım süresi geçen proletarya ve orta sınıf terimlerinin yerine prekaryayı koyarak hedefi on ikiden vuruyor.
-Zygmunt Bauman-

Prekarya fikrinin teorik ve ampirik açıdan eksikleri var fakat doğru anlaşıldığında bir çoğunluk inşa edecek yeni bir radikal projeye temel oluşturabilir.
-Richard Seymour-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 318

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 318

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750516665


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!