Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Paris, Modernitenin Başkenti

Paris, Modernitenin Başkenti

Paris, Modernitenin Başkenti

Yazar:
Çevirmen: Berna Kılınçer
Yayınevi :

Sel Yayıncılık , Düşünsel Dizisi

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

"Büyüyüp dünyaya başkent olsan bile hiçbir zaman yurttaşların olmayacak senin," diyor Jules Ferry geçmişe özlemle. Modern hayatın karşısında başı dönen Baudelaire şehri, "hastane, hapishane, kerhane, araf, cehennem" diye tanımlıyor ve ekliyor; "Seviyorum seni, rezil başkent." David Harvey Paris, Modernitenin Başkenti'nde, Balzac, Baudelaire, Flaubert, Zola gibi edebiyatçıların tasvirleri ve gelecek vizyonları, Daumier'nin karikatürleri ve Marville'in fotoğrafları eşliğinde Haussmann'ın kenti "zorla modernliğe sürüklediği" ve baştan yarattığı İkinci İmparatorluk Parisi'nden günümüze bakıyor.

Göç, banliyöleşme, temaşa, alışveriş, mutenalaştırma... Barikatlarla olduğu kadar spekülasyon ve kiralarla da ikiye bölünen bir kent. Haussmann'ın yeni Paris'i İkinci İmparatorluğun gösteri salonu mudur yoksa piyasanın fuhuş merkezi mi? Harvey'nin her yönüyle gözler önüne serdiği Paris'in öyküsü, aynı zamanda içinde yaşadığımız kentlerin öyküsüne, örneğin İstanbul'un '80 sonrası dönüşümüne dair çarpıcı ve net bir fotoğraf koyuyor. Kenti; modern toplumun, hayatın ve bireyin politik bedenini masaya yatırıyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 480

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 480

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

ISBN: 9789755705514


Yorumlar (1)

MUAZZAM

Kitap sosyolojik bakımdan muazzam. Paris'i göz önüne alarak, kapitalizmin etkilediği her faktörü bütünlüklü bir şekilde açıklamıştır. Umut Mekanları kitabına benzemektedir. Fakat bu kitapla daha geriye gidiyorsunuz. Çevirmen, İstanbul´un 1980'den sonraki gelişimini örnek vermiş. Bence daha da geriye gidilebilir. Çünkü İstanbul jeopolitik bakımdan her zaman gelişme göstermiştir. Teşekkürler. Çevirmenin eline koluna sağlık.