Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


    
  
Osmanlı'nın Son Savaşı

Osmanlı'nın Son Savaşı

Osmanlı'nın Son Savaşı

Turan Hayalinden Sevr'e

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
 • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bir ülke düşünün ki, varlığını sona erdirecek bir savaşa, hükümeti, meclisi, genel karargâhı ve devlet başkanı olan padişahından gizli girmiş olsun!

Bir ülke düşünün ki, bu oldubittiden sorumlu olan Harbiye Bakanı'nın karar ortağı, kendi ülkesinin yetkili kurumları değil de Alman Büyükelçisi ve generalleri olsun!

Bir ülke düşünün ki, meşru yönetim organları, savaşa girildiğini, limanları durup dururken bombalanan Rusya'nın protestosuyla öğrensin!

Bütün bunlar insana inanılmaz geliyor, ama Osmanlı'nın I. Dünya Savaşı'na girişi, tam da böyle gerçekleşti ve İmparatorluk, tipik bir derin devlet operasyonuyla kendisini savaşın içinde buldu.

Yaygın çarpıtmalara konu olan bu süreci aydınlatmak, tarih bilincimiz üzerindeki ipotekleri kaldırıp dünden bugüne taşınan sorunları aşmak için zorunludur.

Bu kitapta Osmanlı'nın, gözünü "Turan"a dikmiş bir "Enverland" haline getirilişinin ve milyonlarca evladını Turan hayalleri ve Alman işbirlikçiliğine kurban edişinin trajik öyküsünü okuyacaksınız...

İçindekiler;
 • Dünyanın Savaşı ve Osmanlı
 • Almanya'nın Osmanlı'ya Tahakkümü
 • Rusya Osmanlı'yı Tehdit mi Ediyordu?
 • Osmanlı Gerçekte Savaşa Niye Girdi?
 • Osmanlı'nın Başına Örülen Çorap: Alman İttifakı  Sayfa Sayısı: 645

  Baskı Yılı: 2013


  Dili: Türkçe
  Yayınevi: Literatür Yayıncılık

  İlk Baskı Yılı : 2013

  Sayfa Sayısı : 645

  Dil : Türkçe

  ISBN: 9789750406317


 • Yorumlar (2)

  Naçizane Eleştirim

  Böylesine önemli, gerçekçi bir kitabın herkes tarafından okunmasını diliyorum. Tüm ekonomik, askeri olanaklardan yoksun olarak geri kalmış ve savaşlardan bitap düşmüş bir ülkenin yöneticilerinin turan hayalciliği ve şahsi menfaatlerinin ardına sığınarak Almanya ordularının yedeğinde 1.Dünya Savaşına girip, yüz binlerce insanın yok yere ölmelerine, sakat kalmalarına nasıl sebep olduklarını ve iş kendi canlarının telaşına gelince, yangın yerine çevirdiği bir ülkeden Alman denizaltı ile nasıl kaçtıklarını bu kitabı okuyarak hem öğrenebilir, hem de yıllardır bizlere yutturulmaya çalışılan yalan yanlış bilgilere karşı hakikatlere sahip olabilirsiniz. Erdoğan Aydın´ı kutluyor, aydın sorumluluğunu selamlıyorum...

  Sınıfsal Bakış Açısı

  Dönemin olaylarını bir iktidar kliği üstünden değerlendirmiş yazar. Anlatımında, toplumsal arka plan ve sınıfsal çelişkilerin eksiliği olduğunu düşünüyorum. Osmanlı´nın 1. Dünya Savaşı´na girişi Enver Paşa çevresinde toplanan bir zümrenin oldu bittisinden daha kopleks bir vaka olsa gerek. Yazar bu karmaşık olayı çözümlerken görünen olayların aktarımına önem vermiş, ÿ"nasıl?ÿ" ve ÿ"niçin?ÿ" sorularını sorarken biraz cimri davranmış.