Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Öfkelenin!

Öfkelenin!

Öfkelenin!

9/10 - 15 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: İsmail Yerguz
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

"Aydınlanma Kitaplığı"nın ikinci kitabı ÖFKELENİN'in yazarı Stéphane Hessel 94 yaşının baharını süren genç yürekli bir bilge. Aynı zamanda pilot, diplomat, arabulucu, danışman, eğitimci, filozof ve sosyalist olan Hessel İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransız Direniş Hareketi'ne katılmış, nazizme karşı mücadele etmiş, faşistler tarafından işkenceye uğramış, toplama kamplarında asılmanın eşiğinden dönmüş, savaşın sonlanmasıyla Birleşmiş?Milletler bünyesinde İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin yazılması çalışmalarına katılmış, Cezayir'in bağımsızlığını savunmuş, diplomatik pasaporta sahip bir arabulucu olarak Filistinlilere destek vermiş, Aydınlanma'nın değerlerini savunan bir yazar.
İnsanlık onuru için bir 21. yüzyıl manifestosu niteliğindeki kitapçığında Hessel, özellikle gençleri, uygar bireyleri, haksızlık ve sorunlara kayıtsız kalmayarak neo-liberal masallara kanmamaya, çevreye duyarlı olmaya, sosyal adaletsizliğe, tekelci sermayenin diktatörlüğüne karşı çıkarak, öfkelerini barışçıl yollarla dile getirmeye çağırıyor.
Fransa'da satışı 2 milyonu aşan ve 25 dile çevrilen kitabının gelirini uluslararası alanda mücadele veren sivil toplum kuruluşlarına bırakan Stéphane Hessel, 2011 Nobel Barış Ödülü'ne de aday gösterilmiştir.Sayfa Sayısı: 56

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 56

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055525620


Yorumlar (1)

Beni Güldürmeyin M. Stéphane Hessel

Gerçeği Yerin Altına Gömseniz Bile, O Bir Gün Büyüyerek Patlayacak Ve Her Şeyi Yok Edecektir.
Stéphane Hessel’e yazdığı Öfkelenin adlı kitabımsı risalesinin eleştirisine başlarken kendi vatandaşı olan Emile Zola’nın sözleriyle başlamak istedim. Çaresizlik içerisindeki Avrupa’nın cehenneme düşmeden evvelki  cılız bir çırpınışı gibi görmek mümkün bu çağrıyı. Emile Zola yatağında zehirlenmiş bir halde son nefesini verirken düşmüş bir yazar olarak daha cesur ve ümitli idi. Çünkü hala Avrupa, veya özelde Fransa son yüzyılın öz eleştirisini yapma cesareti gösteremiyor ve tövbe etmiyor. Günahlarını ikrar etmiyor. Dünya Avrupa’dan daha cesur bir ses bekliyor. Yapabilirler, kendilerini kurtarabilirler. Dünyanın daha adil ve daha mutlu bir gezegen olması için tıkamış oldukları yolları açabilirler.