Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Oblomov

Oblomov

Oblomov

9/10 - 11 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Ergin Altay
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , İletişim Klasikleri Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Tembelliği bir sanat haline getiren Oblomov, Rus romanında "lüzumsuz adam" tiplemesinin ölümsüz örneklerinden biridir. Orta yaşlı toprak sahibi Oblomov işinden ayrılmış, tüm arkadaşlarını etrafından uzaklaştırmış, borca batmış ve tüm dünyevi işlerini yatağından görmeye başlamıştır. Her bir köşesi dökülmekte olan dairesinde kendisi kadar tembel uşağıyla birlikte kayıtsızlık içinde yaşayan bu miskin asilzade, değişime ayak direyerek işlevsizleşmiş bir sınıfın timsalidir. Rus toplumuna özgü bu tipleme Gonçarov'un kaleminden çıktığı günden beri toplumun içine karışmış, "Oblomovluk" sözcüğünü günlük dile kazandırmıştır. Oblomov, 19. yüzyıl sonunda bu açmaza giren toprak sahiplerinin güldürüsü olmakla kalmıyor, aynı zamanda mevcut sosyal düzenin acayipliklerini ve adaletsizliğini de ciddiyetle ama tatlı bir dille eleştiriyor.

"Oblomov'u dehşet içerisinde, tekrar ve tekrar okuyorum."
-Lev Tolstoy-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 617

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 617

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750517884


Yorumlar (4)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Mükemmel

Edebiyatımıza ÿ"Oblomovculukÿ" kavramını katan unutulmaz klasik...

Başucu kitaplarımdan

Bu romanı 1988 de okumuştum. Sirkeci halkalı tren istasyonunda gide gele bir solukta okuyup çok etkilenmiştim. Daha sonra dvd sini de elime geçirdim ve izledim ama kitaptaki tadı asla vermedi. Şiddetle tavsiye ederim.

OBLOMOV OLMAK...

Bu ülkede, daha doğrusu Ortadoğu coğrafyasında Oblomov gibi davranan, Oblomov gibi yetiştirilen,Oblomov gibi düşünen kaç milyon insan vardır? Kitabı bitirdikten sonra bu  soruyu sordum kendime.Dehşetle toplumumuzda- az da olsa, ben de dahil olmak üzere- Oblomovların sayısının milyonları bulduğunu düşünerek okudum!