Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Nazlı Kar

Nazlı Kar

Nazlı Kar

9/10 - 4 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Esin Esen
Yayınevi :

Can Yayınları , Roman Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Japon şiirinde kiraz çiçeklerine dair yüzlerce, binlerce şiir söylenmişti… Eskiler çiçeklerin açmasını sabırsızlıkla bekler… dalından düşüp giden çiçeklere hüzünlenirdi… defalarca, tekrar tekrar aynı şeyleri dillendiren sayısız şiir yazılmıştı… Sachiko küçük bir kızken, bu şiirler ona çok sıradan gelir, pek duygulanmadan okuyup geçerdi. Yıllar geçip yaşı ilerledikçe eski zamanlarda yaşamış bu insanların sadece hoş ve zarif bir söz söyleme kaygısında olmadığını fark etmişti. Kirazların çiçek açmasını nasıl özlemle beklediklerini… sonra en görkemli zamanlarında dökülüp giden çiçeklerin yarattığı hüznü… Sachiko da ruhunun derinliklerinde hissetmeye başlamıştı.

Nazlı Kar bir döneme, farklı bir coğrafyaya, Japon algısına, kültürüne bir yolculuk gibi... Dört kız kardeşin odağında gelişen bir "kadın romanı". Yazar, satırlarında gelenek ve modernlik, Doğu ve Batı kavramlarını sorgularken okuyucusunu da kendisine katılmaya davet ediyor. Kitap adını, Japon şiirindeki bir söz sanatından alıyor. Kiraz çiçeklerinin baharda dallarından dökülmesini kar zannetmek… Kitabın kurgusu da bu imgeye uygun bir biçimde mevsimlerin döngüsünü aktarıyor, zamanın geçişine duyulan hüznü bize ulaştırıyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 840

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2015

Sayfa Sayısı : 840

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750727221


Yorumlar (2)

Sürükleyici

2.Dünya savaşı yıllarında Japon kültürünü 4 kız kardeş üzerinden anlatan muazzam bir eser. Kesinlikle okuyucuyu sıkmayan akıcı bir dil ile yazılmış. Okumanızı tavsiye ederim.

klasik

okuduğum en iyi romanlardan birisi. tüketim toplumuna karışmadan önceki klasik-muhafazakar bir japon ailesinin -evli bir abla ile evlilik çağındaki iki kardeşinin- çevresinde olup bitenler anlatılmış. bu roman aynı zamanda büyük sinemacı ozu'nun tarzının şekillenmesinde de başat rol oynamış. bitirince asla unutamayacağınız, içinize işleyecek bir roman.