Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf

9/10 - 241 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

İlk Basımı 1937 yılında “Yeni Kitapçı” tarafından basılan roman, Sabahattin Ali’nin roman türünde ilk eseridir. Öykü yazarı olan Ali’nin bu eseri MEB Ortaöğretim 100 Temel Eser Listesinde yer almaktadır.


YKY tarafından ilk olarak 1999 yılında basılan roman günümüzde YKY (Yapı Kredi Yayınları) tarafından basılmaya devam edilmektedir. Kitabın editörlüğü Ayfer Tunç, yeni kapak tasarımı ise “Nahide Dikel” tarafından yapılmıştır.


1985 yılında Sinema filmine uyarlanan romanın filminde Talat Bulut, Derya Arbaş ve Ahmet Mekin’in rol almış, filmin yönetmenliğini ise “Feyzi Tuna” üstlenmiştir.


Kuyucaklı Yusuf konusu itibariyle ailesinin katledilmesiyle sahipsiz kalan dokuz yaşındaki Yusuf’un olayı soruşturmak için Kuyucak’a gelen Nazilli Kaymakamı Selahattin Bey tarafından evlatlık alınması ve çocuğun daha sonraki hayatı anlatılmaktadır. Edebiyat eleştirmenlerine göre Yusuf karakteri, köyden şehre göç edip şehir hayatına uyum sağlayamayan insan tipinin habercisi olarak değerlendirilmektedir.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 220

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 179

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2001

Sayfa Sayısı : 220

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750800016

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bir muhalefet biçimi olarak mizah
Merve Fergökçe

Bir toplumda yaşamak, toplumla aynı yöne gitmek hatta toplumun gideceği yönlerin belirlenmesinde rol almak. Bunları “bireyin ve toplumun sağlığı” için yaparken, herşeyin “normal” görünmesini sağlamak, ve –miş gibi davranmak. İşte aslında “günlük hayat” bu.

Bir de; yine aynı toplumda yaşamak ama aynı yolu yürürken biraz farklı gözlükler kullanmak var. Bunlar öyle gözlükler ki hem camlarının rengi farklı – dolayısıyla görüşü – hem de çerçevesi bir o kadar farklı – dolayısıyla görünüşü. Üstelik bu çerçevenin “kralı çıplak göstermek” gibi meziyetleri olmasına rağmen kimseye bir zararı yok! Aksine; toplumun yürüdüğü yolda ihtiyaç duyduğu ekmeğe, suya ve her türlü yaşam desteğine ek besin olarak sunulan ruhsal bir besini sağlıyor: Mizahı!

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (24)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Kuyucaklı Yusuf

Her şey iyi güzel hoş kitap mükemmel bir şekilde akıyor bir çırpıda bitiyor çok seveceksiniz fakat şu Sabahattin Ali'nin bu kitapta tavan yapan bir özelliği var ki sinir oluyorum. Ben Sabahattin Ali'nin kitaplarına özgü olarak kendimi ana karakter'in yerine koyarım ister istemez oluyor. Sizi önce kadın karaktere aşık ediyor daha sonra sizden geri alıyor. Maria Puder hala tüm ilişkilerimde aradığım kadın. Macide karakterine de aşık olmuştum. Muazzez'i o kadar sevip o kadar bağlanmışken kitabın sonlarında ki hallerini sinirlenerek üzülerek okudum. Hele bazı yerler var ki günümün kötü geçmesine sebep oldu. Okuyalı neredeyse 1 yıl oldu hatırladıkça yine sinirleniyorum. Ancak arşivimde hala durur kıyıpta kimselere ödünç dahi veremem.

bir yetimin öyküsü

kitap gerçekten güzel dokunaklı bir Anadolu hikayesi, hatta okumayı sevmeyenler için eski bir filmi bile çekilmiş...

mutlaka okuyun

Kütüphaneden alıp okudum ve çok etkilendim.  Kitapligima koymak ve tekrar okumak için sepetime ekledim.