Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Körlerin Şarkısı

Körlerin Şarkısı

Körlerin Şarkısı

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Can Yayınları , Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Çağdaş Meksika edebiyatının en saygın yazarlarından Carlos Fuentes, öykülerinden oluşan Körlerin Şarkısı´nda, büyüsellik, gerçekçilik ve mizahı ustaca harmanlıyor. Meksika evlerinin kapalı kapılarını aralıyor ve içerideki ölümcül gizlerin, büyülü ayinlerin, dile getirilmemiş arzuların perdelerini aralıyor. Bu evlerde yaşayanlar hangi acımasız, tılsımlı düşlerin, yabansı isteklerin kıskacındadır? Gerçekdışı, gülünç ve korkunç öğelerin iç içe geçtiği, okuru derinden sarsan bir şarkı söylüyor Fuentes. Körlerin Şarkısı´nda, Fuentes´in, gerçeklikle düşlemin en ustalıklı bileşimlerinden biri sayılan, ünlü öyküsü Aura da yer alıyor.

Fuentes´in Artemio Cruz´un Ölümü, Terra Nostra, Deri Değiştirmek, Koca Gringo gibi romanlarını tutkuyla okuyanlar, Müntekim Ökmen´in Türkçesiyle sunduğumuz Körlerin Şarkısı´nda yazarın öykü ustalığına tanık olacaklar.Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2008

Sayfa Sayısı : 168

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750708459

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fuentes’in aynasında Batı kültürüyle yüzleşmek...
Oylum Yılmaz

“Terra Nostra - Bizim Toprak”, Latin Amerika edebiyatının önde gelen yazarlarından Carlos Fuentes’in adının hemen ardından gelir. Fuentes’in başyapıtı, Milan Kundera’ya göre aynı zamanda roman sanatını yenileyen, roman tarihini değiştiren yapıtlardan biri. Kundera’ya katılmamak elde değil. Terra Nostra’da roman tarihini de, kurmacanın içerdiği zaman algısını da, insanlığın tarihe bakış açısını da birarada alır; düşleri ve masalları, efsaneleri ve hayal kırıklıklarını, ve dahi cümle insani saçmalıkları koyar tarih dediğimiz şeyin içine ve bütün bunları çalkalayarak geri verir bizlere Carlos Fuentes. Artık bir okur olarak, bu dönüştürülmüş tarihten payımıza ne düşüyorsa onu almak kalır geriye.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (1)

Okuyun

Okuduğum ilk Fuentes romanı. Kendisi Meksikalı. Kitabta ünlü yazar Octavia Paz´ın yazar ve roman tarzı hakkında bilgilendirme yaptığı bir önsöz var. Kitapta altı kısa öykü var. Öykülerin başı sonu yok, zaten ilginç, düşsel ve trajik olması da bundan kaynaklanıyor. Bu bakımdan okunmaya değer diye düşündüm. En beğendiğim hikaye de Aura oldu. Bu hikayenin ayrı bir kitap olduğu ancak bu kitapta ilk hikaye olarak karşımıza çıktığının oldukça da etkili olduğunu söylemeliyim.