Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Katre-i Matem

Katre-i Matem

Katre-i Matem

8/10 - 43 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Kapı Yayınları

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Roman, müzayededen alınan elyazması bir kitabın hikâyesi olarak başlıyor. Okurlar, bu elyazması kitabın açtığı kapıdan içeri giriyor, bir devre adını veren lalenin izinde İskender Pala’nın yarattığı etkileyici ve büyüleyici bir atmosferin içinde yol alıyor.


İstanbul bu romanda, karmaşası, heyecanı, isyanları, kalabalığı ile lalelere bürünüyor. Öyle ki lale sadece bir çiçek değil, bir yaşayış tarzı, estetik bir tavır, kültürel ve tarihsel bir birikim olarak İstanbul’u, hatta tüm Osmanlı’yı çevreliyor. İstanbul, doğal tüm güzelliklerinin, mimari şaheserlerinin tarihî debdebesi ile beraber lalezarlara, lale yarışlarına, lale şiirlerine bezeniyor; lalelerin şehri, renklerin şehri, yaprakların şehri haline dönüşüyor.


İskender Pala, Katre-i Matem’de usta kalemiyle lalelere bezediği İstanbul’da kavuşup doyulamayan, kavuşulamayıp yakan aşkların elemli ve Osmanlı hallerini de tüm ıstırap ve coşkularıyla anlatıyor. Sevdiğini, aşklarının ilk gecesinde kaybeden Şahin’in macerasını anlatan roman, bu kaybın ardındaki esrarı çözmek için külhanlara, tomruklara, lalezarlara ve hatta Osmanlı sarayına kadar gidiyor. İşte bu yolculuk, okuru hiç ummadığı yerlerde hiç ummadığı maceralarla karşılaştırıyor.


Cinayetlerin gölgesiyle giderek gizemli bir hal alan olaylar Lale Devrine nihayet veren Patrona Halil İsyanının yakıcı siyasal çalkantılarıyla birlikte çözülmeye başlıyor.


 


Kalemimi hokkaya bandırdığım şu anda –ki Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’yı canından; Sultan III. Ahmet’i de tahtından eden cehennemden nişan Eylül İhtilali’nin üzerinden henüz iki hafta geçti- şahit olduğum olayları yazıp yazmamakta kararsız sayılırım. Bilemiyorum. Yazmak gerektiğini düşündüğüm şeyler bir bakıma devlete ait sırları ifşa etmek gibi bir ihanetin ağırlığını da vicdanıma yükleyecek. Öte yandan Şark’ın kutsal çiçeği laleye dair yorumlarda bulunacak ve belki şükufeciyan esnafını gücendirmiş de olacağım. Ama birisi çıkıp yiğit Şehzade Ahmet’i, aşağılık isyancıların yaptıklarını, cennete benzeyen İstanbul’u ve Sadabat’ın laleye kattığı zarafeti anlatmazsa bu dahi tarihe ve şehre haksızlık sayılır.


 (Tanıtım Bülteninden)

İlk Baskı Yılı : 2009

Baskı Sayısı : 25. Basım

Sayfa Sayısı : 480

Ebat : 13,5x19,5

Dil : Türkçe

ISBN: 9789944486903


Yorumlar (15)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
okuması zor ama güzel

Lale bağıma taç, ben ona muhtaç! Lale devrini, bir cinayetler silsilesini, bir gizemi ve hatta bir çiçeği, laleyi anlatan bu kitap eğer başlarda yeterince dayanırsanız size çok güzel bir hikaye sunacaktır.

bilinmeyenler

O kadar tarihimizde saklı kalmış bilgi var ki insan bu romanda onu farkediyor anlatılanların aksine anlatılmayanlar daha esrarengizmiş aslında ve özellikle kitabın derkenarlarına ba yıl dım ..

Bence en iyi eseri

İskender Pala'nın hemen hemen bütün kitaplarını okudum açıkcası Katre-i Matem bence İskender Pala'nın en iyi eseri, çünkü kurgu ve tarihi o kadar iyi harmanlamış ki bir devrin sorunlarını ve bir sultanın çöküşünü o kadar iyi anlatıyor ve olağanüstü bir polisiye kıvamında bir kurguyu da okuyucuya sunması bence muhteşem. Derkenar adı altında atılan dipnotlar bence kitabın havasına hava katmış, Hatta yer yer Robert Ludlum'un Ambler Uyarısı adlı eserinin Osmanlı zamanında yaşansaydı nasıl olurdu intibası uyandırdı bende, Şah Sultan, Od, güzel eserlerdi ama Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk ve Katre-i Matem bence Pala'nın en iyi eserleri, Efsane adlı esere gelince bana biraz konu dağınıklığı olan bir eser gibi geldi...