Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Kalbin Böcüü

Kalbin Böcüü

Kalbin Böcüü

9/10 - 6 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Çağdaş Türkçe Edebiyat Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bi keresinde Oğuz Abi söylediydi, “Herşeyi yazıp çizdikten sonra bir çeki taşı kalır insanın içinde,” dediydi. “Çeki taşı” nedir bilmiyorum. Ama tüm o komikliklerden sonra, insanın içine oturan, ağır ve kıpırdatılamaz acıklı bişeylerin kaldığı doğrudur.

Yazarsın, çizersin, bunlar hakkaten birilerini güldürür ama Oğuz Abi'nin söylediği gibi: Senin içinde, bütün güldürücü, sevindirici coşkulu bileşenleri aldıktan sonra, ağır, yerinden oynatılamaz, gözyaşı dahil bilinen herhangi bir sıvıyla akıtılıp temizlenemez bir tortu kalıp birikir.

Geriye irisinden bi taş, “çeki taşı” kalır. Ben işte o “ciddi ve hisli” yazıları yazmaya kalkıştığımda, çeki taşından kırabildiğim parçalarla harfler yaptım kendimce.Sayfa Sayısı: 271

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 271

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750507205

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bir muhalefet biçimi olarak mizah
Merve Fergökçe

Bir toplumda yaşamak, toplumla aynı yöne gitmek hatta toplumun gideceği yönlerin belirlenmesinde rol almak. Bunları “bireyin ve toplumun sağlığı” için yaparken, herşeyin “normal” görünmesini sağlamak, ve –miş gibi davranmak. İşte aslında “günlük hayat” bu.

Bir de; yine aynı toplumda yaşamak ama aynı yolu yürürken biraz farklı gözlükler kullanmak var. Bunlar öyle gözlükler ki hem camlarının rengi farklı – dolayısıyla görüşü – hem de çerçevesi bir o kadar farklı – dolayısıyla görünüşü. Üstelik bu çerçevenin “kralı çıplak göstermek” gibi meziyetleri olmasına rağmen kimseye bir zararı yok! Aksine; toplumun yürüdüğü yolda ihtiyaç duyduğu ekmeğe, suya ve her türlü yaşam desteğine ek besin olarak sunulan ruhsal bir besini sağlıyor: Mizahı!

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (3)

İletişim Yayınları'na eleştiri

Atilla Atalay yıllardır çok sevdiğim, hiçbir kitabını kaçırmadığım bir yazar. idefix erken uyarı servisinden yeni kitabı çıktı mesajını alır almaz bu kitabı da ısmarladım tabii. (Yurtdışındayım, Türkçe kitapları kitapçıda karıştırıp sonra alma şansım yok.)

Çeşitli nedenlerden (idefix'le ilgili değil) kitabın elime geçmesi bugünü buldu. "Kalbin Böcüü"nü hevesle açınca farkettim ki, e ben bu yazıların hepsini (ilki hariç) biliyorum, daha önceki kitaplarında okudum.

İletişim Yayınları'nın bunun bir derleme olduğunu kitabın tanıtımında belirtmesi gerekirdi. En azından, amanın Atilla Atalay'ın yeni kitabı çıkmış diye heveslenen sadık okurları düş kırıklığına uğratmamak için.

Bir sürü abuk sabuk yayınevinden bekleyebileceğim bu özensizlik, söz konusu İletişim olunca battı bana, belirtmek istedim.

Bu huzunlu oykuleri israrla isteyiniz !

Atilla Atalay huzunlu ama satir aralarinda muthis bir mizah barindiran eski hikayelerini bir arada toplamis, icinde yeni hikayeler de var "Gelis Gidis", "Fabriga", "Opucuk Baligi", "Insan Kalma Alistirmalari", "Aglama Dolabi" gibi efsane hikayeleri de. Atilla Atalay´in adini duymus ama daha once hic okumamis tum o cok bahsedilen kitaplarini tamamini alip okumaya usenmis olanlar ya da kitaplari birilerine kaptiranlar icin harika bir derleme. Huzunlendikce, keyiflendikce tekrar tekrar okuyabileceginiz, verdiginiz paranin her kurusunu fazlasiyla hakeden enfes bir kitap Kalbin Bocuu. Israrla isteyiniz.

Kuyumcu terazisi hassasliginda yasam dersleri

Atilla Atalay´i bilenlere: Bu kitap bir mizah kitabi degil. Diger kitaplarinin sonunda bonus olarak koydugu, insanin kalbini titreten hayata dair yazilarinin bir derlemesi. Ati Bey´in kitabi olur da almaz miyim, aldim. Hepsini daha once okumus olmama ragmen iyi ettim.
Hic bilmeyenlere; romantik, hassas, hem de kalemi kivrak ve gozlemi 10 kaplan gucunde bir erkek var miymis diyeceksiniz. Tanistiginiza sevineceksiniz.