Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Kadınlar

Kadınlar

Kadınlar

8/10 - 19 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Avi Pardo
Yayınevi :

Parantez Gazetecilik ve Yayıncılık , Edebiyat Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bukowski'nin en çok okunan, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan romanı.

Kadınlar, Bukowski'nin en çok okunan, üzerinde en çok konuşulan, tartışılan romanı. Hayatında önemli yer etmiş, aşık olduğu, peşlerinden koştuğu, birlikte yaşadığı kadınları anlattığı romanı.
Kadınlar, Bukowski'nin kadınlarla ilişkilerini ve cinsel hayatını olabildiğince açıklıkla anlattığı en önemli romanı olarak da kabul ediliyor. Rahat ve serbest bir anlatımı tercih etmesiyle dikkati çekmiş Bukowski, kısa kısa bölümlerden oluşturduğu ve bol diyalogla kurduğu bu romanında Hemingway ve Fante ile kıyaslanıp onlar kadar başarılı ve özgün bulunmuş.

Yaşam öyküsünün yazarı Howard Sounes şöyle yazıyor; "Bukowski'nin eski kız arkadaşlarından pek çoğu, kendilerini kitaplarına malzeme yaptığından habersizdi. Seks hayatlarını bütün açıklığıyla anlatırken onların iznini almadığı da ortadaydı. Kadınlar nihayet 1978 Aralık'ında yayınlandığında Linda Lee Beighle ile evlenmeden önce yaşamını paylaştığı kadınlar hayli rahatsız oldu. Kadınlar'ın, yazarın diğer kitaplarından fazla satması bu rahatsızlığı daha da artıracaktı."

Kadınlar, iyi, rahat anlatımı ve konusunun ilginçliği yanında taşıdığı mizah unsurlarıyla da dikkati çeker. Kahramanı Henry Chinaski'yi ve onun kadınlarla ilişkilerini neredeyse okuyucuya kahkaha attıracak kadar tatlı bir dille ama eleştiri oklarını eksiltmeden anlatır. Sık sık kendini eleştirmeyi de ihmal etmez.

Kadınlar, Avi Pardo'nun türkçesiyle tekrar okuyucularıyla buluşuyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 320

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Parantez Gazetecilik ve Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2003

Sayfa Sayısı : 320

Dil : Türkçe

ISBN: 9789758441792

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

DOSYA: Yeraltı Edebiyatı
Merve Fergökçe

“Yeraltı” deyince tam olarak gün yüzüne çıkmamış olanı vurgulayan bir tanım pek de yanlış olmaz: konuşmadıklarımızdan, düşünmediklerimizden, aykırı gördüklerimizden, standart akımın dışında kalan bir yerlerde içten içe kaynayan bir anlatım hatta yakarış ve ilgi çekme biçimi.

18. Yüzyıldan günümüze kadar süregelen bu önemli yazı biçimi; öncelikle cinselliğin, şiddetin, insan psikolojisinin dehlizlerinin, inanca ve ahlaka ters düşen her türlü tutumun övüldüğü, yüzlerin etik değerlere ters dönüldüğü bir oluşumdur ve “normal”e olan karşı duruşuyla edebiyatı besleyen en önemli kollardan biri haline gelmiştir.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (6)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
sevemedim uzadıkça uzadı.

Bu kitapla Bukowski'ye başlamakla hata mı ettim bilmiyorum. Çok açık sözlü yazılmış bir kitap normalde bu tarz kitapları severdim ama bunu sevmedim. Bu adamın kısa kısa yazdıklarına denk gelmiştim birkaç yerde onları severek aldım bu kitabı ama başka bir kitabını daha alır mıyım bilmiyorum.

boş muhabbet

Fazla söze gerek yok aslında. Tek cümle ile "malâ boşa".

Okunabilir.

Öncelikle bu kitabın tekrar basılacak olduğunu görmek güzel. Ben de hiçbir yerde bulamadım ve bir arkadaşımdan alıp okudum zamanında. Kitaba geçmek gerekirse Bukowski aslında sürekli kadından kadına bir yaşam sürmesine rağmen çok önemli bir şeyi anlamanıza imkan tanıyor: Hayat kadından veya erkekten ibaret değil. Aşktan veya ilişkiden de. Bir şeyleri çok rahat arkada bırakabileceğinizi gösteriyor Bukowski. Zaten yaldır yaldır anlatılan seks sahnelerine sahip değildir kitapları. Buna mukabil belki de en çok seks sahnesinin anlatıldığı kitap budur, isminden de mütevellit. Hayata karşı daha özgür bir tutum takınabilmeniz için hiçbir şey işe yaramadıysa Bukowski´yi denemelisiniz.