Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kabil

Kabil

Kabil

8/10 - 103 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Işık Ergüden
Yayınevi :

Kırmızı Kedi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

José Saramago  ölümünden önce yazdığı ve yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açan son romanında insanlığın kutsal kitaplardaki başlangıcına geri dönüyor.

 

Adem ile Havva’nın oğlu, kardeş katili, “sürgün ve gezgin” Kabil’le çıkılan bu yolculuk, Eski Ahit’in loş ve tekinsiz diyarlarında, zaman ve mekân kavramlarını altüst ederek, süreğen bir şimdiki zaman içinde, edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru.

 

Suç, ceza, adalet, nefret, ihtiras gibi insana özgü kavramlar ile savaşlar, katliamlar, cinayetler, boyun eğmeler ve isyanlar gibi insana özgü eylemler arasında gidip gelirken, İbrahim’den Nuh’a, Adem ile Havva’dan Eyüb’e, Lilith’e kadar bütün kadim şahsiyetler de beklenmedik anlarda ve yerlerde karşımıza çıkıp insanlık panoramasını tamamlıyorlar.

 

Gerçeğin ironik, yalın ve dolaysız dilini kullanan Saramago bu son romanıyla bize tüm zamanların sorusunu miras bırakmış oluyor: İnsan türü evrendeki yerini ve varlığını hak etmiş midir? 

(Tanıtım Bülteninden)

Medya Cinsi : Ciltsiz

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 15. Baskı

Ebat : 14x21

Sayfa Sayısı : 152

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

ISBN: 9789944756938

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Pikaresk mesel
Aysu Önen

Bir Can Yücel şiirinin adıydı mesel. Öyle öğrendim. Eğitici, ders verici hikâye. Kutsal kitaplarda anlatılan türden. Saramago’nun Kabil’ini okurken hatırladım. Baksanıza kuzum aşağıdaki dizelere, sanki şair de okumuş da yazmış.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (8)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
eğlenceli

bu kadar keyif alacağımı düşünmemiştim okurken. bir oturuşta bitirdim. fakat yobaz arkadaşları kızdırabilir, o yüzden onlar hiç bulaşmasın derim. zira kitabın ince mizahını anlamak ve gülebilmek herkesin başarabileceği bir şey değil.

Çarpıcı bir eser.

Bütün tabuları yıkacak nitelikte bir kitap. Kitabı okurken lütfen ön yargılarınızı ve inançlarınızı bir kenara koyupta okuyun.ÿ"Bu kitabı okursam dinden çıkarım günaha girerim.ÿ" diye de düşünmeyin lütfen. Çünkü öyle bir amacı yok yazarın. Aslında Saramago´nun vermek istediği mesaj size SORGULAMAYI öğretmek.Eğer kitaptan doğru mesajı alırsanız hiçbir şeyi kayıtsız şartsız kabul edilmeyeceğini anlayabilir ve soru/sorular sormaya başlayabilirsiniz. ÿ"Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmezÿ" demiş Sokrates. Ne de güzel söylemiş!
Kitap Dinler Tarihini hicivli bir şekilde eleştiriyor. Okurken gerçek bir zeka ürünü olduğunu hissediyorsunuz. Taşlamaları ve espirili dili o kadar yerinde kullanıyor ki bazı yerlerinde sesli güldürebilir.
En beğendiğim cümle ise şu oldu kitapta.-Aslında çok var fakat bana göre öne çıkan bu-:

ÿ"İnsanların tarihi, Tanrı´yla anlaşmazlıkların tarihidirÿ; o bizi anlamaz bizde onu anlamayız.ÿ" Syf. 76

Saramago´nun Son Tokadı

Dini dogmatizme savrulan eleştirel ve mizahi bir tokat. Saramago, hayata gözlerine yummadan önce, son kez tek silahı olan kalemini ve zekasını kullanmış. Ancak yaşlılıktan olsa gerek, roman biraz kısa olmuş; İsa´ya göre İncil kitabı gibi uzun uzun yazabilseymiş keşke. Ne yapalım, bu da kafi.

Saramago, şu an her neredeysen; selamlar, sevgiler, tebrikler.