Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kabil

Kabil

Kabil

8/10 - 108 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Işık Ergüden
Yayınevi :

Kırmızı Kedi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

José Saramago  ölümünden önce yazdığı ve yayımlandığı ülkelerde büyük tartışmalara yol açan son romanında insanlığın kutsal kitaplardaki başlangıcına geri dönüyor.


 


Adem ile Havva’nın oğlu, kardeş katili, “sürgün ve gezgin” Kabil’le çıkılan bu yolculuk, Eski Ahit’in loş ve tekinsiz diyarlarında, zaman ve mekân kavramlarını altüst ederek, süreğen bir şimdiki zaman içinde, edebiyatla felsefenin kesiştiği dar alanlarda dolaştırıyor okuru.


 


Suç, ceza, adalet, nefret, ihtiras gibi insana özgü kavramlar ile savaşlar, katliamlar, cinayetler, boyun eğmeler ve isyanlar gibi insana özgü eylemler arasında gidip gelirken, İbrahim’den Nuh’a, Adem ile Havva’dan Eyüb’e, Lilith’e kadar bütün kadim şahsiyetler de beklenmedik anlarda ve yerlerde karşımıza çıkıp insanlık panoramasını tamamlıyorlar.


 


Gerçeğin ironik, yalın ve dolaysız dilini kullanan Saramago bu son romanıyla bize tüm zamanların sorusunu miras bırakmış oluyor: İnsan türü evrendeki yerini ve varlığını hak etmiş midir? 


(Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2011

Baskı Sayısı : 17. Basım

Sayfa Sayısı : 152

Ebat : 14x21

Medya Cinsi : Ciltsiz

Dil : Türkçe

ISBN: 9789944756938

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Pikaresk mesel
Aysu Önen

Bir Can Yücel şiirinin adıydı mesel. Öyle öğrendim. Eğitici, ders verici hikâye. Kutsal kitaplarda anlatılan türden. Saramago’nun Kabil’ini okurken hatırladım. Baksanıza kuzum aşağıdaki dizelere, sanki şair de okumuş da yazmış.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (9)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
bu esere hayal kırıklığı diyebilmenin dayanılmaz saçmalığı

bir gecede bitirdiğimi hatırladığım ve beni büyük ustayla tanıştıran, edebiyat dünyasında, birkaç ortadoğulu yazarın kitapları hariç, nadir bulunan güzel bir ortadoğu kaynaklı dinlerin hicvi. tek kelimeyle mükemmel. bakmayın bazı yorumlara, düşünebilen biriyseniz; bu kitabı sevmemeniz imkansız. tabii eksik yanı var bu kitabın, tek eksik yanı da diğer arkadaşların da değindiği gibi kısa olması.

eğlenceli

bu kadar keyif alacağımı düşünmemiştim okurken. bir oturuşta bitirdim. fakat yobaz arkadaşları kızdırabilir, o yüzden onlar hiç bulaşmasın derim. zira kitabın ince mizahını anlamak ve gülebilmek herkesin başarabileceği bir şey değil.

Çarpıcı bir eser.

Bütün tabuları yıkacak nitelikte bir kitap. Kitabı okurken lütfen ön yargılarınızı ve inançlarınızı bir kenara koyupta okuyun.ÿ"Bu kitabı okursam dinden çıkarım günaha girerim.ÿ" diye de düşünmeyin lütfen. Çünkü öyle bir amacı yok yazarın. Aslında Saramago´nun vermek istediği mesaj size SORGULAMAYI öğretmek.Eğer kitaptan doğru mesajı alırsanız hiçbir şeyi kayıtsız şartsız kabul edilmeyeceğini anlayabilir ve soru/sorular sormaya başlayabilirsiniz. ÿ"Sorgulanmamış hayat yaşamaya değmezÿ" demiş Sokrates. Ne de güzel söylemiş!
Kitap Dinler Tarihini hicivli bir şekilde eleştiriyor. Okurken gerçek bir zeka ürünü olduğunu hissediyorsunuz. Taşlamaları ve espirili dili o kadar yerinde kullanıyor ki bazı yerlerinde sesli güldürebilir.
En beğendiğim cümle ise şu oldu kitapta.-Aslında çok var fakat bana göre öne çıkan bu-:

ÿ"İnsanların tarihi, Tanrı´yla anlaşmazlıkların tarihidirÿ; o bizi anlamaz bizde onu anlamayız.ÿ" Syf. 76