Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Jane Eyre

Jane Eyre

Jane Eyre

8/10 - 33 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Nihal Yeğinobalı
Yayınevi :

Can Yayınları , Dünya Klasikleri Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

On yaşında öksüz kalan Jane Eyre, kendisini hiçbir zaman sevmeyen, ancak kocasının vasiyeti üzerine bakımını üstlenen yengesiyle zor bir yaşam sürmektedir. Gönderildiği katı kuralları olan yatılı okulda (aslında Charlotte Brontë'nin bir yılını geçirdiği Lancashire'daki okuldur) kötü günler geçirir. Ancak Jane Eyre, Charlotte Brontë kadar şanslı değildir; okulda on yıl kalır ve öğretmen olarak mezun olur. Edward Rochester'ın malikânesinde mürebbiye olarak iş bulur. Evin gizemli efendisi Rochester'e âşık olur; ancak onu hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar beklemektedir.

XIX. yüzyıl İngilteresi'nde, her türlü tutuculuğun kol gezdiği Victoria döneminde geçen Jane Eyre, birçoklarınca kadın hak ve özgürlüklerine sahip çıkan ilk romanlardan biri olarak kabul edilir. Yazarı Charlotte Brontë'nin yaşamından izler de taşıyan roman, hayatın sillesini yiyen yapayalnız bir genç kızın güçlü bir kadına dönüşmesinin öyküsüdür.

Jane Eyre, yalnızca kadının erkek egemen toplumdaki konumuna gözüpek yaklaşımıyla değil, güçlü ve tutkulu anlatımıyla da edebiyata yenilikler getirmiş bir öncü kitaptır.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 632

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 500

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2009

Sayfa Sayısı : 632

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750708268

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Okur, onunla evlendim"

Harlotte Brontë’nin yayınlanan ilk romanı, daha sonra yazdığı Villette’iyle ortak bir öyküyü anlatır; pa-ranın, ailenin ya da belirgin bir sınıf ayrıcalığının desteği olmadan ayakta kalmak, akabinde de kendi hayallerini gerçekleştirmek için mücadele etmek zorunda olan genç bir kadının öyküsünü. Kimsesiz Jane, birbiriyle çelişen iki içsel eğilim arasında sıkışmıştır. Acılara dayanıklı, kendini geri planda tutan ve son derece fedakâr bir yapısı vardır. Diğer yandan tutkulu, serbest fikirli, muhalif bir karaktere sahiptir; haksızlıklar karşısında isyan eder ve böylesi durumlarla da kitap boyunca sık sık karşılaşır zaten..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (6)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
life-literature

Bu kitap gerçekten harika ben ki çok okuyup pek beğenmeyen bir okurum bunu söylüyorsam ... :D

baskı yılı

2012 den sonra ki basımlarını aradığım kitaptır. konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim.

Çok güzel bir kitap

Kesinlikle herkes okumalı. Çok güzel, akıcı bir dille yazılmış, sürükleyici bir kitap. Kadın karakterin özgüveni ve iç dünyası, karakter analizleri çok başarılı. Çevirmen de çok güzel bir iş çıkarmış.