Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İyi Asker

İyi Asker

İyi Asker

Çevirmen: Gökhan Sarı
Yayınevi :

Aylak Adam

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

"İnsan kalbiyle alakalı hiçbir şey -hem de hiçbir şey- bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey var o da yalnız -fena halde yalnız- olduğum. Kendi adıma söyleyeyim, bir daha hiçbir şömine başı dostça bir muhabbete şahit olmayacak. Bütün sigara odaları ancak halka halka dumanlar arasında kalmış bir sürü sahte silüetle dolabilecek. Bütün hayatım o yerlerde geçmiş olduğu halde, şöminenin ve sigara odasının her şeyini bilmeyeceksem, o zaman ne bilecektim ki? Sıcacık şömine dibi!"

Ford Madox Ford'un tutku ve ihanetin olağanüstü bir çözümlemesini yaptığı romanı İyi Asker, I. Dünya Savaşı öncesi iki çiftin dostluklarının çözülüşünü anlatıyor. Ford'un yaklaşık yüz yıl önce çizdiği, kendini üstün gören ve kendi hazzından başka hiçbir şey düşünmeyen ahlâksız bir toplumun portresi her ne kadar okurları öfkelendirmiş olsa da, kronolojik olmayan bir biçimde geriye dönüşler, güvenilmeyen bir anlatıcının kullanılması vb. teknikler İyi Asker'i "Tüm Zamanların En İyi 100 Romanı" arasına sokmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 295

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Aylak Adam

İlk Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 295

Dil : Türkçe

ISBN: 9786054849451

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Oylum Yılmaz 02-12-2014
Modernizmin askerleriyiz!

"Duyduğum en acıklı hikaye bu. Ashburnhamları Nauheim kentinde son dokuz mevsimdir oldukça yakından- ya da hem yarım yamalak ve üsütnkörü hem de elinize giydiğiniz güzel bir eldiven kadar yakın bir ahbaplığımız vardı diyelim- tanıyorduk. Eşimle ben, Yüzbaşı ve Bayan Ashburnham'ı insanları ne kadar tanıyabilirseniz o kadar tanıyorduk ve gene de başka bir açıdan düşününce, kendileriyle alakalı hiçbir şey bilmiyorduk."
 
Güvenilmez anlatıcının dünyasına hoşgeldiniz! Anlatıcı ve eşi Ashburnhamları tanıyor mu, tanımıyor mu? Tam bir fikir edinebildiniz mi? İnsanlar hakkında tam bir fikir edinebilmek ne kadar mümkünse o kadar ancak, değil mi... Ford Madox Ford ve onun İyi Asker'i; güvenilmez anlatıcı tekniğinin kullanıldığı başyapıtlardan biri.


.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!