Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İnsanın Anlam Arayışı

İnsanın Anlam Arayışı

İnsanın Anlam Arayışı

Yayınevi :

Okuyan Us Yayınları , Psikoloji / Psikiyatri Dizisi

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl, otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı'nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.
Okurlar, Frankl'ın tasvir ettiği toplama kampının, dünyayı daha büyük bir hapishane olarak kavramamızı sağlayacak parlak bir metafora dönüştüğünü fark edecektir. Gasset, Heidegger ve Sartre'dan aşina olduğumuz düşünceler ışığında, varoluşun çetin koşullarında "anlam"ı keşfetmemize yardım edecek süreci anlatan Frankl, "İnsanı insan yapan nedir?" sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor...
"Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu. Yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. Yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu. Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir."Sayfa Sayısı: 176

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Okuyan Us Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2009

Sayfa Sayısı : 176

Dil : Türkçe

ISBN: 9786054054206


Yorumlar (3)

Güzel fakat

Kitabı okuduktan sonra her şey güllük gülistanlık olmayacak. Sadece bir bakış açısı katıyor. Örnekler vererek insan hayatına anlam katmaya çalışmış. Açıkçası tam istediğimi alamadım. Ya da benim psikolojim gerçekten bozuk :)
Kitap aslında şu temelde yazılmış:
ÿ"Bir insanın yaşama amacını elinden alırsanız, hayatın bir anlamı kalmaz.ÿ"
Yazar kısaca diyor ki kendinize bir hedef bir amaç belirleyin yoksa boşluğa düşersiniz..Günümüzün en büyük sorunlarından biri de bu değil mi zaten?
Can sıkıntısı. Her şey can sıkıntısından..Çünkü çok fazla düşünüyoruz...Cehalet mutlulukmuş gerçekten.

OKUYAN US YAYINLARI´NDAN

Viktor Frankl´ın "İnsanın Anlam Arayışı" adlı eserinin yayınevimizden çıkan ilk baskısında, okurlar kadar bizim de hoş göremeyeceğimiz hatalar söz konusudur. Eserin ikinci baskısında bu hataları en aza indirgemek için elimizden gelen gayreti gösterdik. Bu sebeple, ilk baskıyı alan okurlarımızdan özür dilemeyi bir borç biliyoruz.
Daha "iyi" kitaplarda buluşmak dileğiyle...

OKUYAN US YAYINLARI

Kolay okunan ve ilham verici

Ben İngilizcesini okumuştum ve şu ana kadar okuduğum en etkileyici kitap diyebilirim. Kitabin ilk bölümünde yazar toplama kampinda yaşadğii tecrübelerini psikolojik bir perspektiften anlatiyor. İkinci ve üçüncü bölümler ise  terapinin (Logoterapi) nasil yürütülmesi ile Dr. Frankl´in kendi teorilerini anlatiyor.

Kesinlikle herkese tavsiye ederim. Psikoloji ile ilgilenenler veya toplama kamplari ile ilgili yeni bir şeyler öğrenmek isteyenlerin çok severek okuyacağini düşünüyorum.