Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hobbit

Hobbit

Hobbit

9/10 - 112 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Gamze Sarı
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

İngiliz Dilbilim Profesörü ve roman yazarı J.R.R. Tolkien’ın olağanüstü bir titizlikle kurguladığı Orta-Dünya adlı fantastik/mitolojik bir evrende geçen Hobbit, yazarın bu evrende geçen masalları çocuklarına anlatmaya başlamasıyla bir kitap haline gelmiştir.


Hobbit adlı eserin üzerine kurulduğu Orta-Dünya büyülü, çeşitli ırklara ve dillere sahip epik bir dünyadır. Bu dünyada İnsanlar, Cüceler, Elfler, Büyücüler, Ejderhalar, Goblinler ve Orklar yaşamaktadır. Cüceler, dağların kalbinde yaşayan kudretli, madenci bir halktır. Korkunç ve altına susamış şeytanî ejderha Smaug, Erebor adlı Cüce Kenti’ne saldırır ve burada yaşayan Cüce halkın başına korkunç felaketler getirir. Anavatanlarından kaçıp sürgün hayatı yaşamak zorunda kalan Erebor Tahtı’nın Varisi Thorin Meşekalkan ve kuzenleri, Gandalf adında bir büyücünün yardımıyla anavatanlarını ejderha Smaug’dan kurtarmak için olağanüstü bir plan yaparlar. Bu planda oynayacağı rol son derece önemli bir hal alacak Hobbit Bilbo Baggins’in kapısını çalarlar ve Bilbo, hiç beklemediği bir anda, destansı bir maceraya dahil olmak zorunda kalır.


Peter Jackson tarafından üçleme olarak sinemaya uyarlanan eser, yayımlandığı tarihte büyük bir ilgi görmüştür ve olumlu yorumlar alarak çok kısa zamanda kült eser mertebesine erişmiştir.


Hobbit, edebiyat çevrelerince büyük saygı gören Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin başlangıcını anlatmasıyla da önemli bir yere sahiptir.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2017

Sayfa Sayısı : 333

Ebat : 11. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

ISBN: 9789752733732

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Her ne kadar, Tolkien’in 10 yıldır hakkında yazdığı kurmaca dünyası Orta Dünya’yla ilgili öykülerden türemiş olsa da Hobbit, Tolkien’in basılmış ilk çalışmasıdır. Bunu, kitabın devamı niteliğinde olan ve Hobbit’ten yaklaşık on yıl sonra yayınlanan The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) izler. Kitaptaki öykü ve karakterler, Tolkien’in Oxford’da üzerinde çalıştığı Anglosakson ve İskandinav destanlarıyla yine Tolkien’in içinde yaşadığı ve kendisini rahat hissettiği İngiliz orta sınıf kırsal yaşantısını bir araya getirir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Fantastik Edebiyat: Kara deliğin içinde; küçük, oyuncu ışık toplarının peşinde...
Oylum Yılmaz

Fantastik edebiyata duyduğu ilgiyle Tzvetan Todorov’un “Fantastik” kitabını eline alanlar, kısa süre içinde ciddi bir hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Çünkü Todorov, yapısalcı bir yaklaşımla bu edebi türü incelerken, her şeyden öte onun alegorik ve şiirsel okumaya kapalı olduğunu belirler.  Ve türü ortaya koyan ilk eserleri ele alır: Maupassant’ın, Henry James’in, Hoffmann’ın öyküleri, Balzac, Nerval gibi yazarların bu türe giren romanlarıdır bunlar ve günümüzün fantastik anlatılarıyla hiç ilgileri yoktur.  Çalışmanın nihayetinde ise fantastik edebiyatın Kafka’yla birlikte bittiğini belirtir Todorov. Çünkü, fantastik anlatılar doğal bir olaydan yola çıkarak doğaüstüne varırken, Kafka (Dönüşüm’ü masaya yatırarak)doğaüstü bir olaydan yola çıkarak anlatı boyunca bu doğaüstü hali doğallaştırmışt.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (11)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
basım kaltesi

arkadaşlar kitap sağlam kağıt da fena değil ancak yazılar büyük ve kitap sayfasının sadece yarısını kullanımşlar. yani sayfa kullanımı çok kötü.

Baggins ÿ<3

Yüzüklerin Efendisi´ne başlanmak isteniyorsa bu kitap kesinlikle okunmalı.

bence

filmini izlediyseniz kitabıbence almayın ben 3 filmini syrettim çok zevk vermiyor okurken