Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Herkes Tek Başına Ölür

Herkes Tek Başına Ölür

Herkes Tek Başına Ölür

9/10 - 16 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Çevirmen: Ahmet Arpad
Yayınevi :

Everest Yayınları , Roman Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Dünya klasiklerinin unutulmuş eserlerinden biri olan Herkes Tek Başına Ölür, ilk baskısından yaklaşık altmış yıl sonra tekrar okurlara kavuşarak hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya ve İsrail'de yüzbinler satan, yirmiden fazla dile çevrilen ve çevrilmeye devam eden roman, şimdi Everest Yayınları'nın dünya klasikleri dizisi kapsamında ilk defa Türkçede.
1940'ların Berlin'inde, Quangel çifti sıradan sayılabilecek bir yaşam sürmektedir. Otto Quangel, fabrikadaki işine gidip gelmekte, Anna Quangel, Nazi Partisi'nin kadın kolundaki çalışmalarına devam etmektedir. Bir gün, cephedeki oğullarının ölüm haberini almalarıyla beyinlerinde bir kıvılcım çakar. Yalnızca iki kişi de olsalar, bu acımasız faşizme meydan okumaları gerektiğini fark ederler. Böylece Gestapo memurlarını, Hitler yanlısı komşularını, aile dostlarını ve daha nice Berlinliyi kapsayan bir kovalamacanın ortasında bulurlar kendilerini.
20. yüzyıl Alman edebiyatının en heyecan verici isimlerinden biri olan Hans Fallada'nın gerçek bir hikâyeden esinlenerek yazdığı ve ölümünden kısa bir süre önce tamamladığı Herkes Tek Başına Ölür, her kitaplıkta mutlaka bulunması gereken bir cilt.
"Herkes Tek Başına Ölür, sokaktaki insanı anlatıyor. Zorbalığa dayanan düzenler tarafından ezilen herkesin, ahlaki bir zorunluluk olarak,özgürlüğü ve insan haklarını korumak için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini savunuyor. Öte yandan, verilen ütopik mutlakiyet sözleriyle büyülenen kitlelerin, terörün egemenliğini nasıl kabullenip desteklediklerini ve böylece insani duygularını nasıl kaybettiklerini gösteriyor."Moris Farhi
"Nazilere karşı Alman başkaldırışıyla ilgili yazılan en güzel kitaplardan biri."
Primo LeviSayfa Sayısı: 608

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Sayfa Sayısı : 608

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

ISBN: 9789752899070

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Küçük insanların savaşı
Berrak Göçer

Hans Fallada’nın son romanı Herkes Tek Başına Ölür, Ahmet Arpad çevirisiyle Everest Yayınları’nca Türkçeye kazandırıldı. İlk olarak 1947’de yayımlanan Herkes Tek Başına Ölür, gerçek bir olay üzerinden yola çıkarak Nazi Almanya’sındaki faşizme karşı çıkmaya çalışan Quangel çiftinin samimi ve tehlikeli hikâyesini anlatıyor. Kitabın oluşum süreci, en az konusu kadar ilginç. Fallada, kitabı ölüm döşeğinde, yalnızca 24 günde tamamlıyor ve kitap ölümünden birkaç hafta sonra yayımlanabiliyor.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (2)

bir başyapıt

Kitabı dün bitirdim, film gibi kitap, okurken sürekli bir merak uyandırıyor, ayrıca; bizim güncel ülke durumumuzu da anlatıyor denebilir, zorba iktidara karşı sesini çıkarmaya çalışan kesimden bir ailenin mücadelesi anlatılıyor romanda, inanılmaz akıcı bir dil, muhteşem bir olay örgüsü, mekan olarak (tutsakken bile) nerede olursa olsun insanın hayata bakış açısını değiştirebileceğinin de mesajı var bu kitapta. Nasıl olur da kimse doğru düzgün bilmez bu romanı anlamak mümkün değil... Ben çok beğendim .

Lütfen okuyun

Bu kitabı lütfen okuyun. Böylesine sade bir dille yazılıp insanı kalbinden vurması etkileyici. Ben kitaptan resmen ayrılamadım. Sıradan insanların kendilerine dayatılan zorbalık ve faşizan yönetime nasıl tepki verdiğini okuyun. İnsanı okuyorsunuz ve belkide size bazı çağrışımlar yapıyor. Bir sürü şey söylemek mümkün ama önemli olan tek kelime. OKUYUN ve notlar alın.