Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens

İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi

8/10 - 278 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen:

Ertuğrul Genç

Yayınevi :

Kolektif Kitap

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

- Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
- Para neden herkesin güvendiği tek şey?
- Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
- Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
- Geleceğin dini bilim mi?
- İnsanların miadı çoktan doldu mu?
100 bin yıl önce Yeryüzü'nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim'le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30'dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright'ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

"Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!"
-Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik'in yazarı-

"Harari'nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli."
-John Gray, Financial Times-
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 412

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 390

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

ISBN: 9786055029357


Yorumlar (52)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Okunmalı ve Okutulmalı

Yazar Harari, insanlığın gelişimi boyunca nereden nereye nasıl geldiğimizi, tarihten, biyolojiden, sosyolojiden, istatistikten, teknolojiden örnekler vererek son derece çok yönlü bir şekilde anlatıyor. Kesinlikle okunmalı ve çocuklarınıza okutun.

Akıl aydınlatıcı

Okuduğum her bir satırı, hayretlerle tekrardan okudum. Bilmediğimden değil, çoğu şeyi göz ardı etmemden ötürü kendime kızdım, bana hatırlattığı için yazara şükranlarımı sunuyorum. Aklını evrenin sınırlarına biraz daha açmak isteyen, toplumun geldiği noktanın temeline inmek isteyen, koca bir yola en azından bir adım atmak isteyen okurlar için başlangıç olarak hatta yol arkadaşı olarak iyi bir kitap. Tabi ki bilimde her şeyin değişebileceğini bilerek okunması gerekir. İdefix sorunsuz bir şekilde gönderdi, ekibe de teşekkürler.

Okuyunuz, okutunuz

Yorumlarda belirtilenin aksine evrim bir inanç meselesi değildir. Evrim bilimsel olarak çürütülememiş bir gerçekliktir. Buna 'inanıp inanmama' tercihi olduğunu düşünenler kendilerini kandırıp kandırmama konusunda bir sonuca ulaşabilir ancak.  Bu noktada kitap, ilgili ve meraklı, gerçeğin peşinde iseniz kesinlikle 'sıkıcı' olarak nitelendirilemez. Fakat toplumun genelinde olduğu gibi evrime karşı önyargılı ve özünü anlamadan reddetmeye hazır bir şekilde kendinizi bilgiye, ilime kapatmış iseniz tavsiye etmem. Bu durumda iseniz hiçbir kitabı tavsiye etmem.