Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens

Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens

Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens

8/10 - 411 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Ertuğrul Genç
Yayınevi :

Kolektif Kitap

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


- Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
- Para neden herkesin güvendiği tek şey?
- Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
- Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
- Geleceğin dini bilim mi?
- İnsanların miadı çoktan doldu mu?
100 bin yıl önce Yeryüzü'nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim'le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?

30'dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright'ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.

"Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!"
-Jared Diamond, Tüfek, Mikrop ve Çelik'in yazarı-

"Harari'nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli."
-John Gray, Financial Times-
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 390

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

İlk Baskı Yılı : 2015

Sayfa Sayısı : 412

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055029357


Yorumlar (55)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
muhtesem

insanlik tarihini mukemmel bicimde evrim penceresinden anlatmis.bunun disinda para,kapitalizm gibi konulari da cok guzel anlatmis.ufkunuz genisleyecek emin olun.sacma sapan hayal mahsulu faydasiz hikayelerle vakit kaybetmek yerine boyle bilimsel bilgiler iceren ogretici faydali kitaplari okumaya karar verdim bu kitaptan sonra.diger kitabi homo deusu da idefixten satin aldim bile.mutlaka okuyun!

Okunması gerekenler arasinda

Okunması gereken, doğru düşüncelerle okunduğunda hayat görüşünüzü olumlu yönde etkileyecek bir kitap.

Tavsiye

Ateistseniz, hele benim gibi mankurt bir ateistseniz, hayata bakış açınızın ne kadar doğru olduğunu anlayacağınız bir kitap.. Ateist değilseniz de beyninizde sarsıntı yaratacak bir kitap.. Yazarın genç yaşına rağmen bilgisi, ortaya koyduğu zekası ve bilgisini zekası ile kurgulayarak harmanlaması çok iyi..Bu övgüden sonra, biraz da yerelim kitabı.. -Kitabın ilk bölümü daha geniş ele alınabilirdi.. Büyük patlamadan itibaren bile başlanabilir, dinozorlar veya ana tanrıça tapımı veya Çatalhöyük gibi konulara girilebilirdi.. -Kitapta evrimin ileride yanlışlanabilirliği tarzında bir şeyler okudum..''Belki yanlış anladım'' dedim ama sonrasında yazarın Ermeni soykırımını Yahudi soykırımı ile bir görmesi, yazarın bilimsel bakış açısının sorunlu olduğunu anlamama yardım etti.. -Bir de peygamberlerin yaşadığını belirtmiş.. Bu da çok sıkıntılı bir durum.. -Ruhtan filan bahsetmesi de garipti.. Ayrıca ''Nobel Barış Ödülü atom bombasını yapan adama verilsin'' demesi de..!