Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hayvan Haklarına Giriş - Çocuğunuz mu Köpeğiniz mi ?

Hayvan Haklarına Giriş - Çocuğunuz mu Köpeğiniz mi ?

Hayvan Haklarına Giriş - Çocuğunuz mu Köpeğiniz mi ?

Çocuğunuz mu Köpeğiniz mi?

Çevirmen: Elçin Gen, Renan Akman
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Hayvan Hakları Dizisi

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Önde gelen hayvan hakları kuramcılarından biri olan Gary L. Francione, “radikal” fikirleri ile diğer kuramcılardan ayrılıyor. Bu kitapta, hayvanları koruma kanunlarında temel alınacak kadar yaygınlaşan “insanca muamele” ilkesinin pratikte hiçbir hükmünün olmadığını savunuyor. Ona göre, hayvanlar insanların malı olduğu sürece, hayvanların acısını azaltmaya yönelik hukuksal düzenlemeler bir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü mal sahibinin çıkarları, her zaman malının çıkarlarından öncelikli olacak ve bu gibi durumlarda hayvanların payına yine zulüm düşecektir. Francione, hayvanlarla ilgili görülen davalardan örnekler vererek, hayvanlara yönelik bariz işkencelerin bile mevcut hukuk sistemlerinde nasıl meşrulaştırıldığını gösteriyor. Ona göre, kölelik sorunu nasıl ki kölelerin durumlarını düzelterek çözülemediyse, hayvanların kurtuluşu da ancak hayvanların mal statüsüne son verilmesi ile mümkündür. Peki, bu konuda umut var mı? Yerleşik kanılarımızı sarsacak bu kitaba önsözüyle katkıda bulunan bir başka önemli hayvan hakları savunucusu Alan Watson şöyle söylüyor: “İnsan-hayvan ilişkileri etrafındaki tartışmaların uzun bir geçmişi var, ama ufukta herhangi bir çözüm görünmüyor. Yine de bence bu konudaki bakış açısı değişmek üzere. Francione'nin bu cesur ve ufuk açıcı kitabının, biz insanların hayvanlara yönelik bakışımızda ve bu bakışın onlara karşı davranışlarımıza yansıma biçiminde bir dönüm noktası yaratacağına inanıyorum.”Sayfa Sayısı: 328

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2008

Sayfa Sayısı : 328

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750505768

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Mesele'nin Yorumu

“Siyaset, sahneye yeni nesnelerin ve öznelerin çıkarılması, görünmez olanın görünür kılınması, sesleri gürültü çıkaran birer hayvan gibi işitilenlerin söylediklerinin söz olarak dinlenebilir kılınmasıdır.”
(Jacques Ranciere)

Türkiye’de hayvan hakları başlığı altında bir kitap dizisi başlatmak cesaret işidir. Hele ki sosyal bilim ve edebiyat alanlarında yayınladığı ‘ciddi’ kitaplarla bilinen bir yayınevinin böyle bir işe soyunması eni konu zordur. Bu, hiç kuşkusuz, insan hakları ihlallerinde sicili hayli kabarık olan herhangi bir ülkede hayvan haklarından söz etmenin başlı başına zor olmasıyla bağlantılıdır. Bu zorluk, en temeline inildiğinde, sınıf ayrımlarını da kesen, erkek-kadın-hayvan biçiminde ilerleyen kaba bir hiyerarşiden kaynaklanır.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (2)

Hayvanlarla ilgili sorunu en iyi anlatan kitap!

Hayvanların hakları olduğunu iddia edip aynı zamanda onlara birer mal muamelesi yapmamızdaki tutarsızlığı ortaya koyan harika bir kitap. Hayvan bedeninden gelen herhangi bir şeyi kullandığımızda, o şeyin geldiği hayvanı kendi malımız ve kaynağımız olarak değerlendirmiş oluyoruz. Oysa malların hakları olmaz. Vegan bir hukuk profesörü tarafından yazılmış olan kitap, buna rağmen, bu bilgiyi olabilecek en yalın haliyle detaylandırıp anlatıyor. Not: Kitapta ahlaki bir konum olarak "vejetaryen" kelimesinin geçmesi kitabın yazıldığı zamanın eskiliğinden. Yazar da şu an vejetaryenliğin veganlık olmayan diğer yaşam biçimleri gibi hayvanları mal olarak kullanan, yani ahlaken yanlış olan bir diğer yaşam biçimi olduğunu savunuyor. Bunun gerekçelerini de yazarın Türkçe'deki diğer kitabı olan İnsan Neden Vegan Olur'da bulmak mümkün.

Kesinlikle okunmalı!

Günümüzde ülkemizde ve dünyada insan olmayan canlılara çeşit çeşit işkencelerin reva görüldüğü, buna dair ufacık bir bilincin ufukta görülmediği ve doğaya karşı sadece yıkıcı bir yaklaşımın benimsendiği aşikar ve bunu gözlemlemek için de öyle çok derinlere bakmak gerekmiyor. Bu kitaptaysa, yazar hayvanlara mal gözüyle ve kendimize de mal sahibi gözüyle baktığımız sürece hiçbir yere varamayacağımızı çok açık ve anlaşılır bir dille anlatmış. Belki bazıları okurken rahatsız olabilir ama kesinlikle ufuk açıcı. Özellikle de vejetaryenlere ve veganlara uzaylı gözüyle bakanların okumasını tavsiye ederim.