Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın

Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın

Halide Edib - Biyografisine Sığmayan Kadın

Biyografisine Sığmayan Kadın

6/10 - 13 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Everest Yayınları , Biyografi Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Latife Hanım" kitabıyla yakın tarihimize farklı bir gözle bakmamızı sağlayan İpek Çalışlar'dan çarpıcı bir Halide Edip gerçeği!..
İşgale karşı isyanın hatibi...
1915 Ermeni tehcirinde sesini yükseltmiş; idam cezasına yüz yıl önce karşı durmuş birkaç aykırı isimden biri...
Mahatma Gandhi'nin, Bertrand Russell'ın ve Yahya Kemal'in yakın dostu...
Ali Ayet ile Hasan Zeki'nin annesi...
Yüzlerce makalenin, onlarca kitabın yazarı...
Aşkın ve hürriyetin her gün yeniden kazanılması gerektiğine inanan, dünya çapında entelektüel bir kadın, Halide Edib...

"Onunla Bayan Isabel Fry'ın evinde tanıştım ve anlattıklarını saatlerce tek başıma dinledim. 'Haremin Işığı' ile birlikte bir odaya kapatılmış Byron gibi hissetmeme neden olan o büyüleyici güzelliği olmasaydı, belki de siyasi fikirleri daha çok aklımda kalırdı. Hatıra defterime, 'Bir ceylanı andıran yumuşacık süzgün bakışları, hafifçe yukarıya kıvrılmış minik üst dudağı, ince uzun burnu ve dalga dalga bakıra çalan esmer saç örgüleri, incecik ve alabildiğine zarif endamıyla, görüp görebileceğim en enfes yaratık' diye not düşmüşüm. İnsanı altüst eden bir kadındı; bizi baş başa bıraktıklarında hafif yüzüm kızarmıştı, belki her ikimiz de biraz utanmıştık. Ancak, hemen ciddi bir sohbete girişti ve ateşli ateşli bana Jön Türkleri anlatmaya koyuldu..."
Henry W. Nevinson

İpek Çalışlar'ın, roman akıcılığında kaleme aldığı bu kitap; sabırlı, ayrıntılı bir araştırmaya, tanıklıklara, bugüne kadar gün ışığına çıkmamış mektuplara, arşiv belgelerine dayanıyor. Çalışlar, edebiyat ve siyasetle geçmiş bir ömrün karanlıkta kalmış yanlarını da içeren çalışmasıyla, "Halide Edib gerçeği"ni anlatıyor.Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Sayfa Sayısı : 0

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

ISBN: 9789752897250

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Halide Onbaşı’nın serüvenleri
Metin Celal

İpek Çalışlar’ın yeni biyografi çalışması Halide Edib (Everest yay.) Cumhuriyet tarihinin simge kadınlarından Halide Edip’in mücadelelerle, olaylarla, maceralarla dolu hayat hikayesini aydınlatıyor. Milli Mücadele ve Cumhuriyet’in kuruluşu sırasında yaşananları Halide Edip’in ekseninden bir kez daha okuyor, bilmediğimiz birçok gerçekle yüz yüze geliyoruz.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (2)

Halide Edip: Biyografisine Sığmayan Kadın

Doğrusunu söylemek gerekirse kitabı okumaya başlamadan önce Halide Edip ile ilgili bildiğim şeyler basmakalıp kulağımda kalmış bilgilerden ibaretti. Ancak okudukça gördüm ki, Halide Edip dünya sahnesinde varolmuş, tarihin en çalkantılı geçiş dönemlerinde muazzam işlere imza atmış çok cesur bir kadın. Onu tanıdıkça, onu okudukça daha çok sevdim. İpek Çalışlar'a sonsuz teşekkürler...

Çağının ötesinde bir düşünür

Bu kitabı okurken Halide Edib'in Türk tarih sahnesinde ne kadar çarpıtıldığına tanık oldum. İpek Çalışlar'ın çok ciddi uğraşıları ve araştırmaları sonucu Halide Edib'i tüm yönleri ile anlatan çok önemli bir biyografi ortaya çıkmış. Her Türk gencinin okuması gereken bir kitap. Belki de ölümünün 50 sene sonrasında bu büyük düşünüre hakkını veririz. Kitapta Türk tarihi ile ilgili bilmediğim, yanlış bildiğim çok şeyler olduğunu gördüm. Beni en çok üzen de Kurtuluş Savaşında cephede savaşmış ve istiklal madalyasi almış bu kadına bir devlet merasiminin bile yapılmamış olması.
Herkesin okuması gereken bu eseri yazdığı için İpek Çalışlar'a çok teşekkür ederim.