Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hakkari'de Bir Mevsim

Hakkari'de Bir Mevsim

Hakkari'de Bir Mevsim

Hakkâri'de Bir Mevsim

Yazar:
Yayınevi :

Sel Yayıncılık , Ferit Edgü Kitaplığı Dizisi

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

"O"yu (Hakkari'de Bir Mevsim) sadece gerçekçi bir roman olarak saymak yetmez, gerçeğin inanılmaz bir düşe dönüştüğü, şaşırtıcı bir öyküdür bu. Ferit Edgü'nün gerçek bir yaşamı, bir roman yaşamına çevirmesindeki beceriye hayran oldum. Çünkü 'O' gözlem gücünü anlatı ustalığından alıyor.
-Melih Cevdet Anday-

Japonca ve Çince dahil birçok dile çevrilen Hakkâri'de Bir Mevsim, aynı zamanda Erden Kıral yönetmenliğinde filme uyarlanarak, 33. Berlin Film Festivali'nde aralarında Gümüş Ayı'nın da olduğu 5 ödül kazandı.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 198

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2006

Sayfa Sayısı : 198

Dil : Türkçe

ISBN: 9789755702858


Yorumlar (5)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Denizcinin imtihanı

Bir denizde başlayan maceranın bir dağ başında bir köyde; insanın ırmak misali denize nasıl bağlandığını, insanların birbirlerini ne kadar görmemezlikten gelsede yurdumuzun sorunlarını sade ve açık bir dille bizlere sunan yazarımızın görünmezligi gösterdiği romanıdır.

Tılsımlı Bir Kitap

Hayatı tepetaklak olmuş, hiç bilmediği yerlere savrulsa da insanları sevmekten ve onlara yardım etmekten geri durmayan bir adamın destanı... Gözüyle gördüklerini sözcüklerle değil, içine işleyenleri yüreğini açarak anlatan bir rehberin destanı... Karlı dağlarda bir köyde, bir sobanın başında demli çaylar yudumlanırken sımsıcak bir dost sohbeti, yalnızlığın ve çaresizliğin gölgesinde bir sohbet... Ne desem az kalır.

okuyun okutturun!

Anlatılan olaylar gerçek bir yaşamdan alınma. Bir roman değil aslında bu. Şiirsel bir üslupla yazılmış bir günlük. Ama öyle bir günlük ki Türkiye´nin acı gerçeğini tokat gibi yüzümüze vuruyor. İnsanı derinden etkiliyor. Ne tasvir var ne betimleme. Ne bir duygu sömürüsü var ne ağdalı bir dil. Bu kitapta sadece gerçek var.Sadece gerçek! Türkiye´nin acı gerçeği. Ferit Edgü ile çok geç tanıştığım için pişmanım...
Aslında şu pasaj bile kitabı ve Türkiye´yi özetler nitelikte..

ÿ"Tümünüz, sen yatağında uzanmış, uzak iklimlerin ve gelecek günlerin şiirlerini düzen ozanımÿ; sen varlıkla yokluğun arasında mekik dokuyan diyalektiksiz konuşamayan filozofumÿ;
sen beni doğurduğuna pişman olmadığını söyleyen anamÿ;
sen, Kendinden kaçma, kendinden kaçamazsın, bunu gördün
işte, diyen
kör sevgilim...
izin verin de çıldırayım
sizin dünyanız aklı başında insanların dünyası ise bırakın ben
çıldırayım.
Biraz da dağ başlarında çıldırayım.
Çünkü burda, bu koşullarda, ancak çıldırarak sürdürülebilir yaşam!ÿ"