Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hafta Sonu

Hafta Sonu

Hafta Sonu

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Doğan Kitap

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

İşlediği cinayetler yüzünden yirmi yıldan fazla bir süre hapis yatan bir terörist, beklenmedik bir afla serbest bırakılır. Kız kardeşi, artık özgür olan teröristin toplum içine karışabilmesi için ıssız bir bölgedeki metruk bir eve hafta sonu için dostlarını davet eder. Çünkü onların, yeni ve özgür hayatında kardeşine yardım edebileceklerine inanır. Fakat çok geçmeden, artık ellili yaşlarda olan dostları ve çocukları, RAF dönemi ve o dönemin son canlı fosiliyle ilgili düşüncelerini açığa vurur. Ve birdenbire akıllara geliveren bir soru, okuru beklenmedik bir sürprizle karşılaştırır… Suç ve karmaşa, kefaret ve Alman tarihinin ilüzyonları...
Schlink bir biçimde üzerinde durduğu önemli konulara sadık kalıyor. Ancak bu konulara yeni bir bakış açısıyla bakmayı da ihmal etmiyor. Son derece başarılı ve sürükleyici…Sayfa Sayısı: 206

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Sayfa Sayısı : 206

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

ISBN: 9786051110875


Yorumlar (2)

Cesur Bir Roman

Bernhard Schlink'in "Hafta Sonu" romanı, kasvetli ama samimi bir roman. Aslında biz yazarı "Okuyucu" romanıyla tanıdık. Ama kitabından önce filmiydi bizi etkileyen. Kate Winslet'ın canlandırdığı, okuma bilmediği halde kitaplara tutkun olan Hanna Schmitz'i kim unutabilir! Ya da onun bıkmadan dinlediği Çehov'un "Küçük Köpekli Kadın" hikayesini.

Bernhard Schlink bir hukuk profesörü, aynı zamanda yargıçlık da yapıyor. Yapıtları birçok dile çevrilmiş, ülkesinin (Almanya'nın) karanlık ve acılı geçmişine bakmaktan korkmayan önemli bir yazar. Kendisinin tabiriyle, savaş sonrası kuşağına ait ve bütün hayatı soykırım utancının gölgesinde geçmiş.

Yalın bir dili var ama, romanları düz bir kurguyu takip etmiyor. Geri dönüşlerle, sabırla örüyor hikayesini ve atmosfer yaratmakta son derece başarılı bir yazar.

"Hafta Sonu" romanının görünen ana kahramanı, işlediği cinayetler yüzünden yirmi yıl hapis yatan terörist Jörg. Görünen kahramanı diyorum, çünkü Jörg'ün beklenmedik bir afla hapisten çıkışı sadece olayları başlatan bir kıvılcım. Ona karşı karmaşık duygular besleyen (ensest!) kız kardeşi Christiane, Jörg'ün toplum içine karışabilmesi için görünüşte masum bir plan yapıyor. Issız bir bölgedeki metruk bir evde Jörg'ün tüm dostlarını bir hafta sonu geçirmeye çağırıyor. Sözde herkes hapisten çıkan Jörg için orada bulunuyor. Ama gotik bir atmosferin yaratıldığı evde bütün konuklar kendi hayatlarının muhasebesine girişiyorlar.

Schlink kahramanlarına şefkatle yaklaşmıyor. En azından görünüşte hayatta başarılı olmuş olanlarına. Sırlar ortaya çıktıkça, aslında kimin suçlu olduğu, suçun ne olduğu belirsizleşiyor. Kefaret, aşk, fedakarlık, cinsellik gibi kavramlar sorgulanıyor.

"Hafta Sonu" cesur bir roman. Bu yüzden cesur okuyucular istiyor.

Schlink

Son derece kasvetli bir roman. Tempo çok düşük.