Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu

Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu

8/10 - 13 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Ayşe Düzkan
Yayınevi :

Sel Yayıncılık , Kadın Kitaplığı Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!


Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu (SCUM Manifesto)'nu politik bir metin olarak değil, bir sanat eseri, o yılların Amerikan toplumunun ve kültürünün acımasız bir eleştirisi olarak okumak gerekir. Kaleme aldığı manifesto kadar "Andy Warhol'u vuran kadın" olarak da tanınan Valerie Solanas, küçüklüğünden itibaren patriyarka karşısında yaşadığı her şeyden politik sonuçlar çıkartmış ve Manifesto'da ifade etmiş. Aile, baba, akıl hastalığı ve cinsellikle ilgili yazdıklarında bu açıkça görülür.
Kadınların yaratılıştan noksan, zayıf ve aşağı oldukları asırlardır iddia edilir. Valerie bunu eğlenceli bir biçimde ters yüz etmiş ve doğal, bilimsel! politik sonuçlarına götürmüş; eğer bir cins eksikse, bu eril olandır ve öyleyse onların bertaraf edilmeleri gerekir.
Bu manifestonun "kadın erkek çoğumuzun, kadın kalbinde yattığına inanmak istemediğimiz bir intikam ateşini dillendirdiği" söylenir.
Katılıyoruz...


(Tanıtım Bülteninden)

İlk Baskı Yılı : 2002

Baskı Sayısı : 3. Basım

Sayfa Sayısı : 92

Dil : Türkçe

ISBN: 9789755701684


Yorumlar (1)

Feminist baş yapıt

Feminizm fikriyle yazılmış dahi olsa, erkek-kadın herkesin okuması gereken bir harika eser, ilginç kişiliğe ve keskin zekaya sahip bir yazar.. Çevirisi de pek bir başarılı, şiddetle tavsiye ediyorum.