Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Edebiyata Övgü

Edebiyata Övgü

Edebiyata Övgü

Çevirmen: Celal Üster
Yayınevi :

Notos

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Edebiyata Övgü Türkiyeli okurun da iyi tanıdığı iki büyük Latin Amerikalı yazarın, Mario Vargas Llosa ile Carlos Fuentes'in yaratıcı aklından çıkma üç metinden oluşuyor.

Mario Vargas Llosa, 2001 yazında, ABD'nin saygın The New Republic (TNR) dergisinde yayımlanmış "Neden Edebiyat?"ta, edebiyatın, kurmacanın gerçekdışılıkları ve "yalanlar"ının, yalnızca toplumsal gerçekliği değil, belki daha da çok, insanın en gizli, diplerde yatan gerçekliğini nasıl açığa vurduğunu açıklamaya çalışıyor.

Carlos Fuentes, 2005 Eylülü'nde düzenlenen Berlin Uluslararası Edebiyat Şenliği'nde yaptığı açılış konuşmasının metni olan "Romana Övgü"de, 2005'te yayımlanışının 400. yılı kutlanan Don Quijote romanından çıkarak edebiyatın ama özellikle de romanın günümüz dünyasında taşıdığı anlamı, yüklendiği işlevi açıklıyor.

Üçüncü ve son yazı olan "Okumaya ve Kurmacaya Övgü" ise, 2010 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer görülen Mario Vargas Llosa'nın Stockholm'deki ödül töreninde yaptığı konuşmanın tam metni. Edebiyat düşüncesini zenginleştirecek üç vazgeçilmez metin.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 70

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Notos

İlk Baskı Yılı : 2014

Sayfa Sayısı : 70

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055904852

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Edebiyata Övgü, söz ve yazı tutkunlarının yakından takip ettiği önemli iki Latin Amerikalı yazarın, Carlos Fuentes ve Mario Vargas Llosa'nın, düşünme pratiğimizi çoğulcu bir yurda dönüştüren üç metnini bir araya getiren, yazı ile dile dair tüm edinim ve deneyimlerimizi temize çeken bir çalışma. Yetmiş sayfalık, kısa soluklu ancak etkisi uzun zamanlara yayılan, edebiyatın farklı konu ve sorunlarıyla ilgili cümleler kuran, esin dolu bir kitap..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!