Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Deniz Feneri

Deniz Feneri

Deniz Feneri

9/10 - 15 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Deniz Feneri kaybedilen bir mutluluğun anılmarda yeniden canlandırıldığı olağanüstü bir romandır. Ramsay ailesi her yıl yaz tatillerini İskoçya da ki yazlıklarında geçirirler bu tatillerin sonsuza dek süreceği duyğusu hepsini sarmıştır. Çocuklar için cennetten farksız olan bu yaz evinde yetişkinler sık sık sonsuzluğu anımsatan zaman parçalarıyla karşılaştıkları hissine kapalırlar..Sayfa Sayısı: 248

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2000

Sayfa Sayısı : 248

Dil : Türkçe

ISBN: 9789754707939

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Deniz Feneri, Virginia Woolf’un en otobiyografik romanıdır. Anne ve babasına, Julia ve Leslie Stephen’a, hayali karakterler olan Bay ve Bayan Ramsay ismiyle yer vermiştir. Roman, aralarında on yıllık bir zaman dilimi olan iki günde geçer. İlk bölümde (“Pencere”) Ramsay ailesiyle çeşitli misafirlerinin, yazlık evlerinin yer aldığı Hebridean adasında geçirdikleri bir gün anlatılır. Romanın gelişme bölümü olan “Zaman Geçiyor”, bir modernist anlatım denemesidir; Woolf, yeni bir sanat olan sinemanın kendisine sağladığı sunum biçimlerini romanına yedirmiştir. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (2)

Deniz feneri

Virginia Woolf sever bir okur olarak çok büyük keyifle okudum bu kitabı. Ama bilindik olay ağırlıklı kitaplara pek benzemediğini belirtmek isterim. Sonuçta bilinç akışı tekniğiyle yazılmış; olaydan çok karakterlerin düşüncelerinin işlendiği ağır giden ama kolay okunan bir kitap bence. Eğer yazarın diğer kitaplarını sevdiyseniz çok büyük keyifle okursunuz.

Değişim ve Deniz Feneri

Deniz Feneri (To The Lighthouse), üç bölümden oluşuyor. İlk bölüm, "Pencere", 1.Dünya Savaşı'ndan önce geçiyor ve Ramsey ailesinin Hebrid adalarında geçirdiği bir günü anlatıyor. Woolf, Ramsey ailesinin ve onların konuklarının düşünceleri arasında dolaşarak bir düşünce akımı oluşturuyor. İkinci bölüm olan "Zaman Geçiyor", kitabın en kısa bölümü ve savaş sırasında boş kalan evin 10 yıllık süreci doğanın bakış açısından anlatılıyor. Son bölüm "Deniz Feneri"nde ise ilk bölümde yapılması planlanan olaylar tamamlanıyor: Mrs. Ramsey'in oğlu James deniz fenerine gidiyor, Lily Briscoe yarım kalan resmini bitiriyor. Kitapta ön planda olan unsur olaydan çok kişilerin düşündükleri ve hissettikleridir. Farklı karakterlerin düşünceleri birbirini tamamlıyor ve böylece daha geniş bir gerçeklik oluşturuyor. Virginia Woolf'un yazım tekniği çok etkileyici: Diğer çoğu yazarın sayfalar ayıracağı bir olaya (örneğin kitabın ilk yarısına kadar ana karakter olan Mrs. Ramsey'in ölümü) Woolf sadece küçük bir parantez ayırıyor. Bu da bize insanların aslında daha büyük bir döngünün içerisinde küçük ayrıntılar olduğunu gösteriyor. Deniz Feneri'nde insanların değişimi anlatılıyor. Küçükken deniz fenerine gitmeyi çok isteyen James, aradan on yıl geçtikten sonra bu isteğini yitirmiştir ve artık deniz feneri onun için eskisi kadar büyük bir anlam taşımamaktadır. Her karakter kitabın son bölümünde kendisini başlangıçtakinden farklı yerlerde bulur. Mrs. Ramsey, kocasına destek olan bir eş ve sekiz çocuk sahibi, ölmüş ve arkasında kalıcı bir iz bırakamamıştır; fakat erkeklerin "kadınlar resim yapamaz" demelerine karşın tuvalinden vazgeçmeyen Lily Briscoe, sonunda resmini -tavan arasına atılacak ya da bir yatağın altına tıkılacak da olsa- tamamlayarak ortaya çıkan büyük ışıkların kendisinden önceki küçük ışıkları yuttuğu bu değişim dolu dünyada kendisine kalıcı bir yer edinmiştir. Naciye Akseki Öncül'ün tercümesi bazı yerlerde yetersiz kalsa ve anlatım bozuklukları içerse de kitabın genel akışını fazla etkilemiyor. Virginia Woolf'un en başarılı eseri sayılabilecek bu kitap her kütüphanede yer almalıdır.