Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Deniz Benim Kardeşim

Deniz Benim Kardeşim

Deniz Benim Kardeşim

Yazar:
Yayınevi :

Siren Yayınları

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Amerikan edebiyatına damgasını vurmuş efsanevi bir yazardan yıllarca okurunu beklemiş bir ilk roman: Deniz Benim Kardeşim.

Jack Kerouac, henüz yirmi yaşındayken kaleme aldığı bu 'kayıp' romanda Beat Kuşağı'nın kutsal kitabı Yolda'nın temelini atıyor, uçsuz bucaksız bir dünyada özgürlük sarhoşluğuna dair ilk deneyimini olduğu gibi sayfalara taşıyor... Deniz kabarıyor, ufuk bulanıyor, tehlike kol geziyor belki ama Kerouac'ın kahramanları, ölümün gölgesine inat, bazen bir arabanın yolcu koltuğuna kurulup bazen de bir geminin güvertesinde dikilip bilinmezliğe meydan okuyor. Şişeler devrilir, kalpler kırılır ve kafalar her daim karışırken yaşam, olanca temposu, sınırsız coşkusuyla kahramanları sarıp sarmalıyor ve onları mucizesine ortak ediyor. Öyle bir mucize ki bu, toz toprak içinde bir yolun kenarında bekleyerek geçirilen huzursuz saatleri, izbe barlarda içilen biraları ve hayal kırıklıklarının duvarlarda paralanan şişelere yansımasını kapsıyor, fakat her daim, 'daha, daha, daha' dedirtiyor. Öyle bir mucize ki, ölümünden onca yıl sonra, bizleri Kerouac'ın bu ilk romanıyla buluşturuyor.

Dünya bunca büyük, hayat bunca kısayken Kerouac, Deniz Benim Kardeşim'e dostluğu, macerayı, mana arayışını, yaşamın tüm o sıradan anlarının güzelliğini atlamadan sığdırıyor. Yıllarca karanlıkta kalmış, Deniz Benim Kardeşim, Kerouac'ın bir şişeye koyup zaman denizinin enginlerine fırlattığı bir mesaj bizler için ve şişeden çıkan kâğıdın üzerinde şöyle yazıyor: "Yaşa!"
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Siren Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2015

Sayfa Sayısı : 168

Dil : Türkçe

ISBN: 9786055903565

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit FikirAli Bulunmaz 19-08-2015
Kerouac gemide


Onca hikayeden sonra filmi başa sarıyoruz. “Jack Kerouac'tan okumadığımız ne kaldı?” sorusuna, Deniz Benim Kardeşim güzel bir yanıt. Yirmisine yeni basmışken kaleme aldığı kitap, Kerouac'ın özgürlüğe doğru gidişini, yola tam anlamıyla çıkışını simgeliyor. Yolun ve yolculuğun başlangıcının Kerouac için ne anlama geldiğini ortaya koyuyor.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (2)

Dost

Bu eser benim için maneviyatı yükseltici derecede önemliydi.  Bitmesin istedim, sayfalar bitti, yazarın yansıtmak istedikleri bitmedi bende. Okuduktan sonra aklımda kalıp hayat felsefesi haline getirebileceğim Sefiller´den sonra ikinci kitap olabilir hatta.
ilk başta vurdumduymaz gibi görünen insan figurunu sonrasında aslında insanın neden o hale geldiğini veriyor, ardından içimizdeki aydınlık ve karanlığı,  çekimserliği,  çevrenin baskısı altında bilincaltina ittigimiz hayallerimizi hatırlatıyor bize.
Everheart ve Martin gibi zıt kutuplu iki insanın dostluğu bize aslında çok şey vermek istiyor. Bir amacı , amaç uğruna yapılacakları, izlenen yolu , aydınlatan ışığı işliyor içimize.  

Keşke bitmese dedim , ağır ağır okuyayım dedim , üç gün sonunda bitirdim, dost oldu bana nereye gitsem çantamdaydı. Bir daha okurum seve seve.

Bu kitap hakkında aslında sayfalarca yazar, kitabı metaforlarla açıklamaya çalışırdım , öyle sevdim ki çünkü.
Okuyun,
şimdiden iyi düşünmeler, hayal kurmalarÿ;
ve bunları gerçeğe dönüştürmeler!

mevsim yaz olunca

Böyle bir eseri  dilimize kazandırdığınız için teşekkürler.  Akdeniz´e doğru açılıp bir şişe vodka ile okuyabilecek bir eser.