Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Cevdet Bey ve Oğulları

Cevdet Bey ve Oğulları

Cevdet Bey ve Oğulları

8/10 - 35 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Orhan Pamuk'a ilk ününü getiren bu büyük roman İstanbullu bir ailenin yetmiş yıllık serüvenini hikâye ediyor. Yazarın "Ülke, Aile, Roman" üzerine sonsözüyle...

Nişantaşlı bir ailenin 20. yüzyılın başından itibaren üç kuşak boyunca serüvenlerini anlatan bu kitap ev içlerinin renklerini, zamanın akışını, günlük sıradan konuşmaları akılda yer eden kahramanlar aracılığıyla saptarken, okura geleneksel romandan alınacak hazları bütünüyle veriyor. Abdülhamit döneminin son yıllarında, İstanbul'un ilk Müslüman tüccarlarından küçük dükkân sahibi Cevdet Bey'in tutkusu, hem işlerini büyütmek, zenginleştirmektir hem de "Batılı anlamda" çağdaş, modern bir aile kurmak. Kökü taşraya uzanan geleneksel ailesini bir yana bırakarak bu isteklerini gerçekleştirmeye girişen Cevdet Bey'in ve oğullarının hikâyesi, bir anlamda modernleşme uğraşı içindeki Türkiye Cumhuriyeti'nin özel hayatının da hikâyesidir. Ev içlerinin, yeni apartman hayatının, Batılılaşan büyük ailelerin, Beyoğlu'na çıkıp alışveriş etmelerin, radyo dinlenen pazar öğleden sonralarının dikkat ve sevgiyle anlatıldığı bu panoramik roman, Orhan Pamuk'a hak ettiği ünü getiren olgun bir ilk kitaptır.

"Pamuk adeta okurun elinden tutup onu kendi dünyasında dolaştırıyor, birbirinin içine geçen sahnelerle, karşılaşmalarla ve konuşmalarla her şeyi en ince ayrıntısına kadar çözümlüyor."
-Frankfurter Allgemeine-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 644

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 644

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750826313


Yorumlar (5)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
genç romancı

Pamuk'un en naif romanı. Klasik, gerçekçi türk romanının en hoş örneklerinden.

Orhan Bey´in

yazdığı bu kitap sonucu, gidip Masumiyet Müzesi´ni de aldım. Bence çok güzel bir kitap. Çok sesli. Bazı kişiler romana ne katmış ya da neden katılmış tam olarak anlamış değilim mesela sonradan Albay olan yetim velet, yani biraz gereksiz gibi geldi. Olsun o da çok sesliliğin bir parçası olarak ele aldım. Ben bu romanı beğendim. Özellikle Kemah zamanları ve sorgulamaları bana ve okuduğum zamanlardaki  sorguladığım kendi hayatıma çok güzel eşlik etti. Benim yaşlarımdayken adam oturmuş bu romanı yazmış kendimi biraz ezik ve boş hissettim ama olsun canım herkes de bir Orhan Pamuk olsa dünya çok sıkıcı bir yer olmaz mıydı ?

Kültür abidesi

Orhan Pamuk´un müthiş anlatım gücü. Kitabı okumamın üzerinden çok zaman geçti fakat hala ara sıra alıp bir yerinden başlıyorum okumaya. Size kitabın içinde bir yerde saklanıyormuş hissi veriyor kitap,saklanıyor ve olayları izliyorsunuz.