Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Çarpışma

Çarpışma

Çarpışma

Çevirmen: Nurgül Deveci
Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

"Yeraltı edebiyatı"nın "Müthiş" bir örneğini sunuyoruz sizlere. "müthiş", hiç de abartılı bir tanımlama değil! Çarpışma ilk yayımlandığında da birçok insanı çarpmıştı. David Cronenberg filme çektikten, film Cannes Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'nü aldıktan sonra ise tam bir "şok" yaşandı. Sinema tarihinin en canlı tartışmalarından birine neden oldu... Anthony Burgess'ın en yaratıcı yazarlardan saydığı, kimi eleştirmenlerin Calvino'ya benzettiği Ballard'ın ana temaları "sınırsız olabilirlik" ve "şimdideki gelecek." Klasik bilimkurgunun teknoloji tapınmasına dönüşen dış uzaylara yönelik gezintilerine çıkarak "esas yabancı gezegen dünyamızdır" diyor ve teknoloji tapınmasını reddederek okuru "iç yolculuklar"a çağırıyor. Çarpışma'da ise modern zamanların gündelik hayat tanrılarından olan araba "başrol"de oynuyor. İnsanların küçük dünyalarını başka yerlere taşımasına imkan vererek özgürlük yanılsaması yaratan; "uzaklık"ı dolayısıyla "yolculuk"u yok ederek "hız"a özel bir ağırlık ve istenirlik kazandıran; "güvenli" evlerimizden otoyollara çıktığımızda bizi ölümün kıyısında gezdirerek epeydir kaybettiğimiz "heyecan"ı yaşatan bir araç araba... Modern zamanların kalabalıkları arasında yalıtılmış, güçsüz ve çaresizce dolaşırken bize sağladığı iktidar ve heyecanla "tahrik" olduğumuz, kendimizi tekrar "yarışta" hissettiğimiz bir "teknoloji harikası..." Ballard, gündelik hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan arabaları seks ve teknolojinin buluşma yeri olarak kullanıyor. Artık arabalar hem sonsuz fantezilerin yaşandığı bir cinsellik mekanı hem de çarpışmaların taşıdığı cinsel göndermelerle dolu seksüel birer objedir ona göre. Çarpışmalar ise zaten özünde şiddet içerdiği varsayılan cinselliği tetikleyen birer fantezi; teknolojinin bize kan, sidik, bok, kusmuk, vajina salgısı ve meni eşliğinde sunduğu "kendimizi kaybetme halleri" dir. Türünün tek örneği olan Çarpışma, "oto-erotizm" diyebileceğimiz bir eğretilemeyle, günümüz teknolojisini içimizde uyuyan psikopatolojiyi nasıl uyandırabileceğini, seksle teknoloji arasındaki çarpıcı birlikteliğin "dehşetli" yanlarını gösteriyor. Böylece, yarattığımız teknoloji aracılığıyla insani yanımızdaki şiddeti fark ediyor, kendi bilinmezliğimizle yüz yüze geliyoruz.Sayfa Sayısı: 208

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

Sayfa Sayısı : 208

İlk Baskı Yılı : 1997

Dil : Türkçe

ISBN: 9789755391687

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

J. G. Ballard’ın Çarpışma’sı, anlatıcının Vaughan’la ilişkisini ve Vaughan’ın aktris Elizabeth Taylor’a olan tutkusunu anlatır. Çağdaş arzu olan bakışlarla tecavüz, yeni bir araç bulmuştur; otomobil. Her yerde bedenler vardır; cinsellik ve şasi, metal ve ten. Fotoğraflar, telsiz sistemleri, kameralar, otomobil şovları hep beraber, gündüz düşlerimizin yeni manifesto içeriğini oluşturur. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (3)

Anlamsız

Felsefe mezunu olduğum için değişik kitaplar ilgimi çeker bu kitabı o yüzden aldım fakat kitap o kadar anlamsız ki...okuduktan sonra farketttim sosyoloji kitapları da böyleydi,hani toplumda entel diye bahsettiğimiz insanlar vardır ya genelde felsefecilerle ilişkilendirilir,aslında bu kimselerin çoğu tarihçi yada sosyologtur,saçma sapan şeylerle anlattıkları bir hikayede  ´´toplumun kanayan yarasına´´ parmak bastıklarını zannederler  ve bunu sadece ´´entel´´olanlar anlar aynı andy warhol´un hamburger videosundaki gibi...

dark angel

İnsanlar Stephen King veya Dean R. Koontz romanlarına ürkütücü derler ama bence bu kitap, J.G. Ballard bu türde yazan yazarlara dahil olmasa bile, onlardan bile kesinlikle daha ürkütücü. Otomobil kazaları ile kendilerine tatmin eden ve vücutlarına yaralar açarak deşarj olan insanları anlatan bu kitabın daha başında dehşete düşmeye başlayacaksınız. Eğer çok sabırlı ve azimli iseniz sonuna kadar okuyabilirsiniz. Gerçekten de okunması çok güç bir kitap.

Çarpışma'da kahramanlar - onlara kahraman demek doğru değil aslında, onlar sadece ışığın çevresinde uçuşan küçük sinekler- otomobil ve seksin odak noktasında yaşantılarını kuruyorlar. Her ikisi de kötü kullanıldığında bedenimizde ve ruhumuzda kapanması güç yaralar açıyor ve izler bırakıyor. Yazar Ballard, yine gözden kaçan ayrıntıların birlikteliğini ortaya çıkarmış. Üzerinde fazla düşünmediğiniz olguları kurcalamak istiyorsanız okuyun.