Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Çağdaş Sanatın Örgütlenmesi - Estetik Modernizmin Tasfiyesi

Çağdaş Sanatın Örgütlenmesi - Estetik Modernizmin Tasfiyesi

Çağdaş Sanatın Örgütlenmesi - Estetik Modernizmin Tasfiyesi

9/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Sanat Hayat Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

1990'lardan başlayarak sanat dünyasını bir "çağdaş sanat" humması sardı. Birbiri ardına faaliyete geçen çağdaş sanat müzeleri, çağdaş sanat galerileri, çağdaş sanat müzayedeleri vb. aracılığıyla dev bir küresel sanat piyasası inşa edildi. Küresel metropoller arası yarışta hamle yapmaya çabalayan İstanbul da bu piyasanın merkezlerinden biri haline geldi.
Çağdaş sanatın alabildiğine örgütlü olduğu ortadadır, ama onun ne olduğu henüz bir bilmecedir. Sanatın, sanat tarihi, eleştiri ve estetik gibi evrensel kaynakları, "çağdaş sanat nedir?" sorusunu daha yeni yeni tartışmaya başlamıştır. Bu tartışmalarda çağdaş sanatın örgütlendiği ortamların incelenmesi kilit yer tutmaktadır. Ali Artun'un yazıları da bu kapsamdadır: sanat yönetiminin yükselişi; bienallerde benimsenen yönetim/işletme modelleri; tasarım ile çağdaş sanatın bağı; sanatın müzayedeleşmesi; çağdaş estetik, realizm ve şiddet; çağdaş himaye sistemleri; sanat tarihinin ve eleştirinin kaderi... Ama bütün bu konuların altındaki asıl tema ortaktır: modernizmin tasfiyesi.Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 224

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750509476

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Sanat tarihsel 'Matrix' hapı
Evrim Altuğ


Ali Artun’un dinamit lokumu lezzetindeki dinamik saptamaları, yer yer sanat tarihsel vecizelerle de şenleniyor. Bir başlıktan diğerine kaotik bir sarhoşlukla gezindiğiniz kitap sayfaları arasında örneğin, çağdaş sanat öncüsü Marcel Duchamp’ın “Bütün diğerleri gibi kendi kendimi taklit etmek istemiyorum. Aynı şey elli defa veya yüz defa boyamaktan hoşlandıklarını mı sanıyorsunuz? Hiç değil; artık resim yapmıyorlar; çek yapıyorlar.” Gibi bir sözüne rastlayıp yutkunmamak işten değil.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!