Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Budala-İletişim Yay.

Budala-İletişim Yay.

Budala-İletişim Yay.

Çevirmen: Mazlum Beyhan
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Dünya Klasikleri Dizisi

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Dostoyevski'nin en unutulmaz kadın kahramanı Nastasya Filopovna'yı yarattığı bu eşsiz romanı Mazlum Beyhan çevirisiyle sunuyoruz.
"Niyetim bütünüyle güzel bir insanı anlatmaktır." Dostoyevski Budala'yı bu amaçla kaleme aldı ve peygamberimsi kahramanı Prens Mişkin'i böyle yarattı. Dostoyevski'nin en büyük dört romanından biri olan Budala, aynı zamanda gelmiş geçmiş en büyük aşk romanlarından biridir de. Bu dünyada iyi olmak mümkün müdür, yoksa bu biraz da budalalık mıdır? Bu başeserinde Dostoyevski'nin şeytani zekası iyilik ve kurnazlık, saflık ile günah, aşk ile inanç arasındaki tehlikeli bölgelere giriyor.
"İnsanlık komedyasının olağanüstü zenginliğine rağmen, Dostoyevski'nin kişileri hep aynı düzeyde, alçakgönüllülük ve gurur düzeyinde toplanır ve sıralanırlar... Dostoyevski'nin kadın kahramanları, erkeklerden de fazla kararlıdırlar gururlu olmaya, onları gurur harekete geçirir hep."
- Andre Gide-Sayfa Sayısı: 711

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 711

İlk Baskı Yılı : 2003

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750501043

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Dostoyevski’nin ikinci uzun romanı olan Budala, “iyi yürekli enayi” temasını işler. Bu romanda “budala”, zengin bir generalin karısı olan uzaktan akrabası Bayan Yepançin’in yanında kalmak üzere İsveç’teki bir sanatoryumdan Rusya’ya dönerken karşılaştığımız, sara hastası (yazarın kendisi gibi) ve bir aziz kadar iyi yürekli Prens Mışkin’dir. 1860’ların büyük bir hızla gelişmekte olan St. Petersburg’unda geçen roman, Mışkin’in Yepançin’ler ve onların içinde bulunduğu sosyal çevre üzerindeki etkisini anlatır..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (2)

güzel ve biraz ayrıksı

Dostoyevski´nin eserlerinde yer bulan değişken ve huzursuz ruhlu, hırslı, yer yer savruk karakterlerden oldukça farklıdır romanın kahramanı Prens Mışkin.Aziz havasında bir karakterdir ve kitap boyunca özgecilik, saflık ve iyiliğin simgesi olur. Toplumun karmaşık ve bencil yapısına doğal olarak uyum gösteremeyen ve her zaman karakterce yalnız,anlaşılamayan,arkasından -ve yer yer yüzüne karşı- "budala" denen ama öte yandan da romandaki kişilerin ağırlığını oluşturan toplumun üst tabakasınca vazgeçilemeyen bir kişidir Prens.

Sürükleyici, güzel bir tutku hikayesi olarak kitabı tavsiye ederim. Bugüne kadar Dostoyevski´nin kaleminden çıkmış kötü bir kitaba rastlamadım. Bununla birlikte okurken en az zevk aldığım Dostoyevski kitabı buydu.

İyiler budala mı olur?

Dostoyevski´nin en büyük eserlerinden birisidir Budala. Oluşturduğu karakterler, dönemin Rusyasına dair sosyal tahliller ve mükemmel bir aşk hikayesi.