Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bizans - Bir Ortaçağ İmparatorluğunun Şaşırtıcı Yaşamı

Bizans - Bir Ortaçağ İmparatorluğunun Şaşırtıcı Yaşamı

Bizans - Bir Ortaçağ İmparatorluğunun Şaşırtıcı Yaşamı

Bir Ortaçağ İmparatorluğunun Şaşırtıcı Yaşamı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Tarih Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Bizans, imparatorluk ve devlet geleneği olarak kendi özelliklerini yaratmış ve etrafındaki diğer devletleri de etkilemiştir. Siyasi olduğu kadar yönetsel ve iktisadi araçlarının "ihracı" ile de bu etkisini pekiştirmiştir. Bu uzun ömürlü imparatorluğun yarattığı kültür ve toplumsal yaşam da aynı derecede ilginç olmasına rağmen daha az ilgi görmüştür. Bu nedenle Bizans'ın "ne olduğu"na dair bir anlatının kapsamını mümkün olduğunca geniş tutması, okura Bizans'ın tarihsel zenginliğini de aynı çarpıcılıkla anlama imkânı verir.

Judith Herrin Bizans: Bir Ortaçağ İmparatorluğunun Şaşırtıcı Yaşamı adlı kitabında, üzerinde yaşadığımız topraklarda yerleşmiş, esasında fazla belirgin olmayan "Bizans imgesi"ne ışık tutuyor. Bir tarihçinin gözünden ama aynı zamanda da bir hikâyecinin dilinden, zafer ve hezimetlerin tarihini değil, "Bizans nedir?" sorusunun yanıtını anlatıyor.

"Okuduğumuz olgularlabu topraklardaki genel yaşantı kesişmelerini görmek ve bu kitap bittikten sonra Bizans'la ilişkimizi devam ettirmeye karar vermek, bize kalmış bir şey. Ama Judith Herrin bu kitabıyla 'henüz uzman olmamış' okurun, bir kitapla varmayı umabileceği yere getiriyor.

Daha doğrusu, Bizans üstüne bilgileri farklı düzeylerde olan birçok okurun, az bilenin de çok bilenin de, bu kitaptan alacağı şeyler var."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 496

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2010

Sayfa Sayısı : 496

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750507496

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Çalıştığı üniversiteye onarım işleri için gelmiş iki usta, küçük tabelada yazan “Bizans Tarihi Profesörü” yazısını görünce, “Bizans tarihi de nedir, olsa olsa Türklerle ilgili bir şeydir herhalde” diye düşünüp kapısını çalmışlar Judith Herrin’ın. Ve profesör bir anda Bizans’la ilgili hiçbir şey bilmeyen iki ustaya ömrünü adadığı şeyi anlatmaya çalışırken bulmuş kendini... Tüm zamanların en kötü çocuğu Bizans’ın dışlanması, Doğulular için Batılı, Batılılar için Doğulu kabul edilmesi üzerine bir kez daha düşünmeye başlamış tarihçi. Ve, kimselerin sahiplenmediği antikitenin bu en büyük imparatorluğunu herkesin anlayabileceği şekilde yazma fikri doğmuş bu ilginç görüşmeden.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!