Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

8/10 - 37 Kişi FAVORİLERİME EKLE
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

"Italo Calvino'nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanını okumaya başlamak üzeresin. Rahatla. Toparlan. Zihnindeki bütün düşünceleri kov gitsin. Seni çevreleyen dünya bırak belirsizlik içinde yok oluversin" cümlesiyle başlayan, Calvino'nun yazarlık dehasını konuşturduğu, Calvino'nun Calvino'yu okuduğu, okurluk ve yazarlık üzerine bir başyapıt olan Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, ilk kez özgün dilinden yapılan çevirisiyle Türkçede...Sayfa Sayısı: 252

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Sayfa Sayısı : 252

İlk Baskı Yılı : 2008

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750813818

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, roman okuma pratiğiyle bağlantılı ivedilik, arzu ve düş kırıklığı hakkında bir romandır. Calvino, tamamlanmamış romanlardan, hatalı ciltleme veya eksik sayfalar gibi olaylar nedeniyle acımasızca kesilmiş hayali kitaplardan çekici bölümlerin bulunduğu bir kütüphane rafını kapsayan bir anlatı tasarlar. Bu roman aynı zamanda, yazar ve bir roman okumak için koltuğuna oturan bir okur arasındaki tehlikeli yolculukta ters gidebilecek şeylere dairdir..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (8)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Okur Olmaya Dair Bir Sınav

Romanın devamını öğrenmek için iştahla sayfayı çevirdiğiniz anda Calvino başka bir roman yazmaya başlıyor ve yazdığı tüm romanları birbirine şahane bir kurguyla bağlıyor. Bu oldukça sersemletici hatta zaman zaman sinir bozucu. Ancak okuduğunuz her yeni sayfayla Calvino'nun şahane yazarlığının yanında çok iyi bir okur olduğunu keşfediyorsunuz; zira okurun hangi anda hikayenin devamını öğrenmek isteyeceğini bu denli iyi bilmek için iyi yazar olmak yetmez; sağlam bir okur da olmalısınız. Bence sıkıcı bulanlara kulaklarınızı tıkayın. Yaşadığımız çağ bizi zorlayan, anlamakta güçlük çektiğimiz şeylere hemen burun kıvırdığımız bir çağ. Ancak okuma deneyimi sizin için iyi vakit geçirmekten ibaret değilse ve zekice kurgulanmış, okuma serüvenine ve de Calvino'nun yazarlığına dair bir şey okumak niyetindeyseniz çok yerinde bir seçim.

harika

Okuduğum en iyi deneysel roman.. Oldukça ustalıkla yazılmış, özellikle biçimsel yönüyle çok güçlü olan romanlardan biri.

Biçim ustalığı

harika bir deneysel roman örneği. yazar, roman sanatına biçimsel bir yenilik getirmiş ve bir  kitabın içinde 10 roman girişi yazmış. her ne kadar bitmemiş hissi verse de bu 10 roman girişi, aslında kendi içlerinde bir bütünsellik barındırıyorlar. calvino, basit okurla zeki ve estetik değeri görebilen okuru birbirinden ayırmak için yazmış adeta romanı. yorumlardan da anlaşıldığı üzere Türkiye, basit okur çöplüğüne dönüşmüş. bence kitabı saçma veya ucuz bulanlar vakit kaybetmeden elif şafak, ahmet ümit, ayşe kulin kısırdöngüsüne geri dönsünlerÿ; zira estetik ve sanatsal kaygı güden bu tarz romanlar onlara göre değil. basit okur için basit yazarlar okunmalı, calvino, pamuk, joyce, proust değil.