Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Bir Dinozorun Anıları

Bir Dinozorun Anıları

Bir Dinozorun Anıları

9/10 - 38 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

İngiliz edebiyatı 'duayenimiz' Mina Urgan, bu kez anılarıyla, bir yaşama ustası olarak karşımızda.

Mina Urgan 'Bir Dinozorun Anıları"nda açık yürekli, yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini, çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni... Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömrü..."

Oğuz Atay'ı ayaküstü ve o kadar az gördüm ki, onunla ilgili ancak bir tek izlenim edindim: Koskocaman bir kediye benziyordu tıpkı. Çok kocaman ve çok güzel bir kediye, öyle benziyordu ki, ona elimi uzatınca 'miyaaav' diyeceğini sandım. Miyavlayacağı yerde 'tanıştığımıza memnunum' deyince şaşırıp kaldım."

Mina Urgan'ın anılarını bazen coşkuyla bazen buruklukla ama hep gülümseyerek okuyacaksınız.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 360

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 274

Baskı Yılı: 2000


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2000

Sayfa Sayısı : 360

Dil : Türkçe

ISBN: 9789753638326

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Özyaşamöyküsünün özünde bin hüzünlü kurgu: Türk kadınının moderniteyle imtihanı
Oylum Yılmaz

Türkçesi özyaşamöyküsü ancak yabancı kökenlisini kullanmak genel tercihimiz: Otobiyografi... İnsanlığın bireyleşme sürecinin önemli bir parçası otobiyografiler. Benlik bilincimiz geliştikçe otobiyografiler kaleme almaya başlamışız, yaşamöykülerimizi yazdıkça bireyselleşme sürecini tamamlamışız. 19.yüzyıldan itibaren romanla atbaşı gitmiş kişisel yaşamöyküleri. Ancak bugün dönüp geriye baktığımızda romandan farklı olarak otobiyografilerin işlevsel bir yönü de ortaya çıkmış: Tarihe ışık tutmak. Ancak hangi tarih, kimin ışığı, diye sorduğumuz noktada, bir yığın çelişik, çapraşık saptamalarla karşılaşmışız. Yaşamöyküsünü yazmak kolay değil, kişinin kendisiyle gerçek anlamda yüzleşmesinden daha zoru mu var...

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (9)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
yüce Çınar ağacının hayatı

Muhteşem bir kıtap okumazsanız inanın tarih hakkında çok eksik kalacaksınız.

Okunması gereken bir kitap

İçeriğinde bir kadının, zenginlikten fakirliğe geçişi, azmi ve çalışkanlığı ile zorlukları yenerek, mücadele vererek nerelere gelebileceğini anlatan güzel bir kitap.

Kıskanılası bir yaşam

Her türk aydının başucu kitabı olması gereken bir yapıt. 1940-1950´lerin hemen hemen tüm önemli yazarlarının ve sanatçılarının yaşamlarını Mina Urgan´ın kaleminden okumak büyük keyif. Yaşamını okurken kıskanmamak mümkün değil. Bu kadar ileri teknoloide yaşayıp, bu kadar geri kalan tüm Türk gencine okutmak lazım...