Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Beyaz Kale

Beyaz Kale

Beyaz Kale

Yazar:
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Çağdaş Türkçe Edebiyat Dizisi

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

17. yüzyılda Türk korsanlarınca tutsak edilen bir Venedik'li, İstanbul'a getirilir. Astronomiden, fizikten ve resimden anladığına inanan bu köle, aynı ilgileri paylaşan bir Türk tarafından satın alınır. Garip bir benzerlik vardır bu iki insan arasında. Köle sahibi, kölesinden, Venedik'i ve Batı bilimini öğrenmek ister. Bu iki kişi, efendi ile köle, birbirlerini tanımak, anlamak ve anlatmak için, Haliç'e bakan karanlık ve boş bir evde, aynı masanın iki ucuna oturur, konuşurlar. Hikâyeleri ve serüvenleri, onları, veba salgınının kol gezdiği İstanbul sokaklarına, Çocuk Sultan'ın düşsel bahçelerine ve hayvanlarına, inanılmaz bir sillahın yapımına, 'ben neden benim' sorusuna götürecektir. Hikâyelerin günden geceye doğru ilermesiyle, gölgeler yavaş yavaş yer değiştirirler.Sayfa Sayısı: 199

Baskı Yılı: 2004


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 199

İlk Baskı Yılı : 2004

Dil : Türkçe

ISBN: 9789754704549

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Türk yazar Pamuk’un Beyaz Kale’si, Jorge Luis Borges’le Italo Calvino’nun yapıtları gibi, gerçeklik ve kimlik kavramlarımızın okuyup yazma eylemi üzerinden sorgulandığı bir yerdir. Düşsel bir atmosfer taşıyan anlatı (kitap içinde kitap), 17. yüzyılda gemisi, kendisini tutuklu olarak İstanbul’a götüren Türk korsanların eline geçen genç bir İtalyan âlimin hayatını ayrıntılarıyla anlatır. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Benim adım okur
Ayşe'nin Kitap Kulübü

Defterime yazdığım sayfalar dolusu harfle göz göze gelince, elimdeki yeşil tükenmez kalemi fırlatmak istiyorum. Bazan kendi kelimelerimi okuyamıyorum. Ellerim çantamda kitabını arıyor. Bana ait olmayan soğuk metal bir cismi fark edip, ürküyorum. Sarkaçlı saatin yelkovanı, kendini akrebin üzerinde bir ileri, bir geri boşluğa bırakmış salınıyor. Lâbirenti andıran koridorun kıyısında, toz içinde kalmış odacıktan yayılan tek düze ve topal seslerin uğultusuna kulak tıkıyorum.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (20)

TÜM YORUMLARI GÖSTER
intihal eser

bu kitap italyan bir yazarsan intihal edilmiş bir eserdir. orhan pamuk´un yurtdısında bu kdar başarılı olmasının sebebi ise çevirilerin çok iyi olmasıdır yoksa orhan pamuk türk diline çok da hakim bir yazar değildir. kitaplarına en fazla 100 sayfa dayanabilirsiniz.

Tarih değil zeki bir yazarın fantazisi

Orhan Pamuk okumaya alışmak isteyenlere ilk kitap olarak tavsiye ederim. İnce zekasını, zengin duygu ve düşünce dünyasını hatta alıntılarını harmanladiği fantazisi gözüyle ama... Tarihi roman değildir! Yazarın tarih bilgi birikimini zeminine yayarak kurguladığı güçlü hayalgücü kombinasyonlarıdır. Bir türe sokmaya çalışmak hem haksızlık hem boşuna olur. İnce görünecek, okumak anlamak kolay gibi gelecek ama satır satır düşününce insan psikolojisine ışık tutan yerlerinden etkileneceksiniz bence. Orhan Pamuk bir "içten geçenler ve hisler" yazarı.

Beyaz Kale

Beyaz Kale Venedik'li bir tüccarın kendisine fiziksel olarak çok benzeyen fakat karakter olarak çok ayrı olduğu Hoca'yla arasında geçen psikolojik savaşı anlatan bir roman. Fakat bu; bahsi geçen psikolojik savaşın fiziksel boyutunun olmadığı anlamına gelmiyor. Arka fonda ise 1600'lü yılların ikinci yarısındaki IV. Mehmet padişahlığındaki Osmanlı İmparatorluğu var.
Arka fonunun bir başka deyişle romanın geçtiği zamanın bu kadar eskiye dayanması romanın tarihi bir roman olduğu kanısını uyandırmakla beraber, kitabın ilerleyen safhalarında aslında romanın tarihi gerçekleri anlatmak gibi bir kaygısının olmadığı; asıl amacın bu iki karakter arasındaki psikolojik savaştan yola çıkarak okuyucuyu bazı noktalar üzerinde düşünmeye ittiği  açıkça görülüyor. Orhan Pamuk da zaten kitabın sonunda yer alan "Beyaz Kale Üzerine" kısmında bu noktaya işaret ediyor. Tarihsel bir gerçekliği anlatmak gibi bir iddiası bulunmayan bir romanı tarihsel gerçeklere sadık kalıp kalmamasına göre değerlendirmek de bütün bunlar göz önüne alındığında yersiz oluyor. Fakat tabi ki bu romanda anlatılan tarihin kabul gören gerçeklere taban tabana zıt olduğu anlamına gelmiyor. IV. Mehmet'in çocuk yaşta padişah olması, ava olan merakı, Kösem Sultan'ın boğdurulması tarihsel gerçeklerle örtüşmekle beraber, bu yaratılan tarihin ve hikayenin kurgudan ibaret olduğu yine bir kurgu karakter tarafından, Faruk Darvınoğlu tarafından vurgulanıyor.

Beyaz Kale;  1980 lerden sonra gerçeklik kurmacasına bir başkaldırı niteliğinde ortaya çıkan akımın bir parçası olarak görülebilir. Bu sınıflandırma yapılırken yazarın sadece kendi anlatmak istediği örgüye uyması için bilinçli olarak yaptığı zaman kaydırmaları (geçmişte ya da anlatılan zamandan daha sonra olan olayları anlattığı devirde olmuş gibi gösterme), metinin kurmaca olduğunu kitabın en başında sözde yayımcıya söyletmesi ve hatta kitabın sonuna başka kitaplarda adet olmadığı üzere, bu romanın üzerine bir yazı yazması ve yazıda da metinin "gerçek"ten farklı bir şey anlattığını açıkça ortaya koyması göz önünde bulunduruluyor sanırım. Romanın değinilmesi gereken birçok boyutunun olması romanın birkaç kez okunmasını mümkün ve gerekli kılıyor.