Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Beyaz Kale

Beyaz Kale

Beyaz Kale

7/10 - 28 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar:
  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk’un Beyaz Kale adlı eseri kanuni devrinde geçen 1985 yılında İletişim Yayınları tarafından yayımlanan tarihî bir romandır. Beyaz Kale, 17. yüzyılda istanbul’da geçmektedir.


Hikayede Türkler tarafından esir edilen astronomi, matematik ve tıp konusunda engin bilgilere sahip olan romanın ana karakteri Venedikli; ülkesinde çok iyi eğitim almış, neredeyse bilimin her alanında bilgisi ve eserleri olan, kendini beğenmiş bir karakterdir. Romanın diğer karakteri Hoca; iyi bir eğitim almıştır, parlak zekalıdır, hırslıdır ve okumayı sever. Padişah; avlanmayı seven ve gözlemciliği ön plana çıkan bir karakterdir. Paşa ise sinsidir ve son derece hırslıdır. Manipülatif bir karakterdir.


Kitapta yer alan ana temalar çok çeşitlidir. Bu temalardan biri efendi ve köle ilişkisidir. Bilginin gücü, kitapta kullanılan temalardan bir diğeridir. Osmanlı’nın modernleşmesi ve Batı ülkeleriyle rekabeti romanın ana temalarından birini oluşturur. 


Sayfa Sayısı: 152

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 152

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750826306


Yorumlar (1)

Kurgu

Kurgu basit gibi gorunmesi okuyucuya bir yanilgi verebilir ama o basitligin icinde anlasilamayan bir buyu var. Ayna etkisinin kendini gostermesi buyuk suprizlerle karsilasmaya olanak sagliyor. Benim Adim Kirmizi adli romanindan daha basarili buldum.