Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


        
    
Bedeni, Toplumu, Kainatı Yazmak

Bedeni, Toplumu, Kainatı Yazmak

Bedeni, Toplumu, Kainatı Yazmak

İslam, Cinsiyet ve Kültür Üzerine

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Pelin Tünaydın
Yayınevi :

İletişim Yayıncılık , Araştırma-İnceleme Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Çağdaş Türkiye'nin kültürünün kökenleri kaçınılmaz olarak tarihinde aranıyor. İrvin Cemil Schick'in daha önce İngilizce yayımlanan kitaplarda ve süreli yayınlarda yer almış olan makalelerinin derlendiği bu kitapta, pek çok bileşene sahip kültür "alaşımı"nın birkaç boyutu işleniyor. Schick'in makalelerinde, Türkiye kültürünün özellikle İslâm dininden ve kültüründen miras aldığı bazı öğeler, örneğin yazının merkezî önemi, kılık kıyafeti belirleyen kurallar, harem kurumunun anlamı, cinselliğin edebi dışavurumları farklı açılardan inceleniyor.
Bu çalışmaları birbirine bağlayan ve kitabın bütünlüğünü sağlayan temel unsur, konu birliğinden ziyade metodoloji ve bakış açısı birliği. Michel Foucault, Edward Said, Raymond Williams gibi düşünürlerin izlerini taşıyan incelemelerde kültüre bir temsiller sistemi olarak yaklaşılıyor; toplumsal gerçeklik, belirli siyasi konumlara sahip "yazar"ların sürekli ürettiği ve yeniden-ürettiği bir metin olarak ele alınıyor. Schick'e göre, ortaya çıkan bu metinleri, konumlarına göre farklı şekillerde okuyan çeşitli kesimlerden insanlar ise toplumsal hayatı başka biçimlerde tecrübe ediyorlar. Schick'in dilbilimsel yaklaşımı toplumsal gerçekliğin maddiliğini sorgulamıyor; tam tersine, yazarın bu kitapta yer alan makaleleri her şeyden önce metinlerin maddi temellerini vurguluyor.Sayfa Sayısı: 392

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 392

İlk Baskı Yılı : 2011

Dil : Türkçe

ISBN: 9789750509049

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Fikri Sabit

Her ne kadar yazar, ‘hat sanatının görüntüselliği’, ‘İslam’da bedeni yazmak’, ‘şahsi görünümün bazı İslami belirleyicileri’ başlıklı bölümlerde bu konu ekseninde yoğunlaşsa da, çalışmasının ağırlığını cinsel kimliklere, İslamiyet’te cinsel kimliklerin temsiline vermiş. Hal böyle olunca da ortaya son derece ilgi çekici bir çalışma çıkmış.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!