Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Balkan Tarihi 1: 18. ve 19. Yüzyıllar

Balkan Tarihi 1: 18. ve 19. Yüzyıllar

Balkan Tarihi 1: 18. ve 19. Yüzyıllar

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Küre Yayınları , Tarih Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Balkan Tarihi bir çok etnik ve dini unsurun çatışmaları ile şekillenmiştir. Balkanlar'da en uzun barış ve düzenin tesis edilmesi Osmanlı Devleti'nin egemenliği ile birlikte olmuş, kurulan bu idari ve ekonomik düzen yüzyıllar boyunca çok da değişmeden devam etmiştir. Osmanlıların bölgeden aşama aşama çekilmek zorunda kalması ve eşzamanlı olarak ortaya çıkan ulusçu hareketler ve kurulan ulus devletler ile, Balkanlar'da günümüze dek devam edecek çatışma ve problemler dönemi yeniden başlamıştır.

Balkan Tarihi'nin bu ilk cildi, Balkanlar'da Osmanlı ve Habsburg egemenliğinin son dönemlerini ele almaktadır. 18. ve 19. yüzyıllara denk gelen bu dönem boyunca, Balkanlar'da ulusçu isyanlar baş göstermiş, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan ve Romanya gibi yeni devletler ortaya çıkmış, aynı dönemde Bulgarlar otonomi elde etmiştir. Ama tüm bu gelişmeler, bölgedeki çatışmaları sonlandırmamış aksine I. Dünya Savaşı'na giden süreci başlatmıştır.

Balkan Tarihi, sunmuş olduğu tarihi çerçeve ile günümüz uluslararası ilişkilerini anlamaya imkan sağlamaktadır.Sayfa Sayısı: 448

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Küre Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Sayfa Sayısı : 448

Dil : Türkçe

ISBN: 9789756614389


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!